Като причина за смъртта обикновено се пише „сърдечна недостатъчност"
Автор: Димитър Карагегов
Държавата ни умишлено прикрива около 200 смъртни случая годишно в следствие на наркотици. За това алармират граждански организации, които работят по темата. Българското либертарианско общество и движение „Промена" изразиха своето несъгласие с готвената Национална стратегия за наркотиците 2019-2023, по която тече обществено обсъждане.
Основните мотиви за противопоставянето на стратегията са доказаните неверни данни, на които тя стъпва. От години Европейският съюз и граждански организации обръщат внимание, че страната ни няма методика, нито нужните технологии за адекватно водене на статистика за смъртността по причинители и се подават измислени данни.
Така например, според данните на НСИ, през 2018 г. няма нито един смъртен случай в България от наркотици, а в предходните години са регистрирани значително по-малко от съседните ни държави. При всички подобни случаи се, като причина за смъртта се пише „сърдечна недостатъчност" и така държавата прикрива тоталния провал на предишните три стратегии по наркотиците. Заглушавайки протестите на гражданското общество, тихомълком се опитва да приеме и четвърта - същата като предишните.
Проблемите в стратегията са много и всеки един от тях е достатъчна причина тя да бъде оттеглена, смятат от гражданските организации. В нея не са заложени алтернативи на наказанията в случаи на дребно притежание на забранени вещества, отново оставяйки България като единствената държава в ЕС, която все още не е въвела такива. Това задръства съдебната система с дела за по една цигара трева, а постоянно 10% от общия брой затворници са зависими хора.
„Това безспорно е най-скъпият и неефективен начин за третиране на този проблем", смята Димитър Карагегов, основател на Liberty 420 - кауза, която се бори за осъвременяване на наркополитиката в България. „Имаме примери от 26 държави-членки. Примери, които работят, изваждат тези хора от проблемите на наркотичната зависимост, без да разбиват животите им в затвора. Никой не може да ни даде отговор, защо България не следва европейските практики".
В изготвянето на стратегията не са допуснати граждански организации, въпреки че покана към тя е била отправена и даже са изпратени конкретни кандидатури. От движение „Промена" коментират, че Националният съвет по наркотични вещества продължава да работи скрито, непрозрачно и в тотален противовес с обществените настроения и интерес.
Така, например, са игнорирани дори предложения, идващи от самите членове на съвета, за осъвременяване на лабораториите, които тестват вещества, за да може да откриват нови, „дизайнерски" дроги в кръвта на потърсилите спешна помощ. Вместо това няколко десетки хиляди лева ще бъдат похарчени за мобилно приложение, кръгли маси и календари.