Оръжие от епохата – боздугани, брадви, бомбарда, копия, мечове и други, ще видят посетителите в изложба с експонати от фонда на Националния военноисторически музей
Автор: Десант
С вход свободен и богата програма на 10 и 11 ноември Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи 575 години от битката при Варна.
Честванията ще започнат на 10 ноември от 10.30 часа с военен ритуал на Военноморските сили на Република България и отслужване на заупокойна молитва в памет на загиналите християнски воини.
Между 11.00 и 15.00 часа всички деца ще могат да се включат в „Работилница за славни рицари“, където с помощта на Сдружение „Арт – Визия“ ще рисуват на тема „Битката при Варна“ или ще оцветяват елементи от рицарското въоръжение и снаряжение.
Оръжие от епохата – боздугани, брадви, бомбарда, копия, мечове и други, ще видят посетителите в изложба с експонати от фонда на Националния военноисторически музей, посветена на битката при Варна.
Програмата ще продължи с двудневна международна научна конференция „Походите на Владислав Варненчик (1443 – 1444), в която български и чуждестранни специалисти ще представят най-новите научни разработки по темата. Заседанията са отворени за публика, като е осигурен превод на български и английски език.
Провеждането на международната конференция се финансира със средства от фонд „Култура“ на община Варна.
Ето и цялата програма по дати и часове
10 ноември
10.30 ч. – Официална церемония (военен ритуал, заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя);
11.00 – 15.00 ч. – Работилница за смели рицари – ателие за рисуване със Сдружение „Арт – Визия“;
13.30 ч. – Откриване на изложба, посветена на годишнина от битката при Варна;
14.30 – 17.00 ч. – Международна научна конференция: „Походите на Владислав Варненчик (1443 – 1444) в контекста на историята на Централна и Източна Европа“
11 ноември
9.30 ч. – Международна научна конференция „Походите на Владислав Варненчик (1443 – 1444) в контекста на историята на Централна и Източна Европа“