В Черно море кота нула варира много малко, макар че това лято отбеляза рекордно понижение
Автор: Диана Славчева
Бургаското пристанище е официално открито през 1903 г. Още тогава, при построяването му, в един от закътаните му ъгли - днес 7-мо корабно място, е поставен специален репер, по който всеки ден, всеки час и всяка минута може да се види колко е морското равнище, определящо знаковата кота нула. Този уред се нарича пегел и се използва и до ден днешен в порта на Бургас.
Едно от големите предимства на Черно море и конкретно на бургаското пристанище е, че приливите и отливите в района на рейда и на самия пристан са изключително малки.
Това например не е така в големите пристанища в Западна Европа, където има голямо движение на водата, следствие на което дълбочината се променя с метри.
Изпълнителният директор на Пристанище Бургас Диян Димов споделя как преди време шашнал свой колега от пристанището в Ливърпул, като заявил, че при нас котата на морското ниво почти постоянно е нула, т.е. отклоненията в рамките на деня са нищожни – само по няколко сантиметра.
А това, по думите на Димов, създава сигурност, безопасност за движението на корабите и нормалното им обслужване.
Любопитното е, че това лято, когато заради продължителната суша в река Дунав беше отчетено значително спадане на нивото на водата, морското ниво също регистрира рекордно понижаване.
То е достигнало до 75 сантиметра под кота нула, което не се е случвало в последните няколко десетки години. Обикновено нивото пада до минус двадесетина сантиметра или дори се вдига до плюс 5 см – пояснява шефът на бургаското пристанище.
Апропо, докато изготвяхме този репортаж, нашият екип също стана свидетел как в последния месец на годината, въпреки че по Черноморието есента все пак се отчете с валежи, морското ниво продължава да бъде по-ниско от обичайната кота нула. Пегелът в порт Бургас на 4 декември показваше -40 см под нея.