Лекция в бургаския музей разкрива какъв е бил товарът на кораба, потънал някога край скалистите брегове
Автор: Десант
Останки от корабокрушение, открити на морското дъно край Маслен нос, разкриват любопитни подробности за древните траки. Традиционната лектория в Регионален исторически музей – Бургас тази събота ще разкаже какът е бил товарът на кораба, потънал някога край скалистите брегове, и какво доказват изследванията на предметите, извадени от дълбините.
Археологът Мирослав Класнаков ще насочи по-специално вниманието на публиката към медните слитъци с дисковидна форма, открити в акваторията на Маслен нос.
„По аналогия с подобни находки от проучени корабокрушения при носовете Gelidonya и Uluburun в Турция и „медните питки” от Българското крайбрежие са отнесени към късната бронзова епоха. За разлика от слитъците с форма на „разпъната волска кожа” от територията на съвременна България, които са намерени сравнително далеч на запад от морския бряг, тези с дисковидна форма, се откриват само под вода" посочва Класнаков.
И пояснява, че медните слитъци имат отношение не само към презморските търговски контакти на тракийските племенни общности от Странджанското крайбрежие с Егейския свят или други части на Средиземноморието, но и към добива и преработката на метал в Странджа планина през късната бронзова епоха.
Лекцията е насрочена за 15 февруари, от 11:30 часа на ул. Славянска 69 (зад църквата „Св. св. Кирил и Методий“). Входната такса е преференциална – за възрастни 2,00 лв., а за учащи и пенсионери – 1,00 лв.