Всеки град в България иска да притежава някаква частица от спомен за Левски. Едва ли не няма населено място в нашата страна, където кракът на Апостола да не е стъпвал. Много често се тиражира и че той е бил в Бургас и дори се посочва конкретна къща, в която е отсядал. Но това засега не е доказано с нито един официален документ.
В бургаския музей обаче се намира копие на писмо, чийто оригинал се пази в музея в Плевен, в което се разказва как Дяконът е минал през бургаското пристанище. Авторът на този спомен е бил писар в Цариград и лично е изготвил документите на Васил Левски за пътуването.
Пристанището в Цариград
Спомените му са записани чак през 1903 г. Човекът се казва Панайот Павлов и пътува заедно с Апостола на кораб, с който двамата тръгват от османската столица към България, където акостира на пристанището в Бургас. Това става през 1869 г.
„Когато свалят от кораба пътниците, които ще слизат в морския град, те се превозват с лодка до кея. През цялото време Левски държал едни кълчища в ръце, с които постоянно си мажел лицето, и току плискал с ръка във вода. Използвайки суматохата на пристанището, той слязъл по-рано от лодката и успял да се скрие в тълпата, без да минава през проверката на пристанищните власти" - разказва главният уредник на Историческия музей в Бургас Иванка Делева.
Впоследствие Панайот Павлов обяснява, че това поведение на Левски е било съвсем логично. С кълчищата той си зацапал лицето, за да не го разпознаят, а плискането във водата било, за да разбере кога ще наближат по-плиткото, за да може да скочи от лодката и да се измъкне от проверката на пристанището.
След като се изплъзва от нея, Левски продължил пътя си към Карнобат и Сливен, накъдето се бил запътил.
„Вятърните мелници край Карнобат", гравюра на Феликс Каниц от 70-те години на XIX в.
За това дали е оставал за по-дълго в Бургас няма запазен оригинален документ, който да доказва това.
„Със сигурност е преминавал през бургаското пристанище на път от Цариград или от Одрин към вътрешността на страната и обратно. Със сигурност е бил и в Странджа. Но все още никой от изследователите му не е намерил документно свидетелство за това" - категорична е Иванка Делева.
Писмото на Панайот Павлов
Независимо от това, че Васил Левски очевидно не е създал революционен комитет в Бургас, жителите на морския град сърцато тачат паметта му и всяка година в деня на обесването и на неговото рождение свеждат глави пред паметника му в Морската градина.