Над 2200 хектара са площите с плододаващи черешови сортове в Кюстендилско, подпомогнати по различните програми, което е ръст от около 30% за последните 5 години, обяви зам.-министърът на земеделието Чавдар Маринов на форум със земеделските производители от региона.
Всяка пета череша в страната е кюстендилска, добави той. Местни производители коментират, че и череши от други райони се обявяват от търговците като "кюстендилски", за да държат по-високи цени и да се продават по-лесно и т.н.
Черешата остава най-застъпеният овощен вид в Кюстендилския регион - макар че се увеличават и площите със сини сливи например, както и тези, засети с лешник, с орехи и др.
Аграрни специалисти обаче припомнят, че преди 30-на години, площите са били и повече. Стотици декари овошки са били изкоренени след реституцията на земята. Някога в Кюстендилския окръг имало около 30 хил. декара с ябълки, около 25 хил. декара с череши, около 10 хил. декара с круши и пр.
Около 10% от заетите в областта лица вече работя в сферата на земеделието. Сериозен проблем обаче си остава изкупуването и реализацията на плодовете и зеленчуковото производство, след като все още са малко плодопреработвателните предприятия и цехове в района, казаха участници в срещата.