Забележителните стенописи в гробищно-култовия комплекс „Оструша“ обаче вече ще бъдат с по-ограничен достъп
Автор: Десант
През 2020 г. ще продължат археологическите проучвания на крепостта Бузово кале, които на практика са и спасително – археологически, и чисто научни, за допълване на средновековната карта на района на Казанлък. Това съобщава пред регионалния вестник „Искра" директорът на казанлъшкия Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов.
По думите му, през есенно-зимния период е придвижена цялата нормативна и административна документация за придобиване на статут на крепостта като паметник от национално значение. Маринов уточнява, че в случая става въпрос за придобиване на статут на целия комплекс, в който са крепостта Бузово кале с охранителната зона, заедно с базиликата.
Районът изобилства от забележителни паметници. В него се намират и Мегалитът, който е със статут на паметник с природно значение, и тракийската гробнца край Бузовград, проучена от доц. Георги Нихризов през 2012 г. Идета е да се получи още един културно-исторически обръч в района на Казанлък, уточнява д-р Маринов.
Той уточнява, че в проекта за изграждането на големия туристически комплекс „Светът на траките“ е включена и цялостната социализация на гробищно-култовия комплекс „Оструша“.
Забележителните стенописи в саркофагоподобното й помещение на практика обаче вече ще бъдат с по-ограничен достъп, т.е. в режим почти като опазването на оригинала на Тракийската гробница в Казанлък, като това би способствало за дългосрочното опазване на обекта.