На 10 март почитаме паметта на света Галина. Тя е сред последователите на свети Кодрат, загинали по време на гоненията срещу християните от император Деций в средата на III век.
Свети Кодрат лекувал телесни и душевни недъзи и имал много ученици, сред които и света Галина. Когато са подложени на гонения, той и учениците му са хвърлени в тъмница и изтезавани да се отрекат от християнската вяра. След като не се отричат от Христа, са екзекутирани.
Името на светицата – Галини, се превежда от някои като действието „галя“, но на гръцки означава и „тихо“.
В Бургаския залив има два малки залива с името Агалина. То идва от гръцкото „ая" (света) Галина.
Има поверие, според което жените хвърляли пръст или пясък в морето, за да утихне и да се върнат рибарите и моряците на сушата.
В Несебър се пази една икона на светицата, която рядко може да се види. Интересното е, че тя е нарисувана като картина, с пейзаж, който се развива в перспектива.
В дъното на иконата има миниатюри. На една от тях е изобразена лодка, в която плава свети Никола, а моряк се опитва да успокои морето с икона на св. Галина.
Св. Николай Мирликийски се почита като покровител на рибарите и моряците. Всеизвестна е легендата как когато тръгнал да се поклони на Божи гроб, в морето се разярила буря и корабът получил пробойна. Тогава светецът запушил дупката с жив шаран и спасил плавателния съд от крушение.
Шарани обаче в морето няма, тъй като е сладководна риба. Затова бургаският художник и изследовател на миналото на морския град - Митко Иванов, смята, че всъщност истината е, че корабът е бил спасен именно благодарение на иконата с изображението на св. Галина, а не от св. Никола и използването на шаран за запушване на пробойната.