Проект дава възможност да се докоснем до могъществото на предците ни
Автор: Десант
Много държави по света прилагат различни мерки в опит да наложат социално дистанциране, за да забавят разпространението на Covid-19. Те варират от прекратяване на масови събирания, и затваряне на обществени заведения, до закриване на училища, а на места и пълна блокада, като хората нямат възможност да напускат територията на населеното място, в което се намират.
Времето на криза е всъщност време за преосмисляне на приоритетите ни. Към този момент почти всички хора, с малки изключения, трябва да останем социално дистанцирани, за да намалим шанса да се появят нови огнища на зараза. Този акт на „социално дистанциране“ е най-основното проявление на социална солидарност.
Сега е времето, което наваксваме с почивка за натовареното ни ежедневие. Сега е времето, когато можем да насочим вниманието към децата ни, да ги опознаем по-добре, да се забавляваме с тях, да ги учим не само на уроците в училище, а и на важни дейности и качества, които ще ги превърнат в героите на бъдещето.
И тъй като културните мероприятия са отложени за неопределен период от време, от екипът
на Историческо изкуство са подготвили необичаен проект – Историческо изкуство
у дома. Той представлява картини, които пресъздават историята на траки и прабългари и всеки един българин има възможност да ги окачи в своя дом или работно място. Чрез този проект получаваме възможност да се докоснем до могъществото на предците ни, да се докоснем до историята и героизма им.
Към всяка картина са включени вдъхновяваща книжка с история за смелия път на едни от най- великите българи и образователна игра с въпроси за родители и деца. Темите, сред които може да
избере всеки са: „Безстрашие“, „Мъдрост“ и „Героизъм“, тъй като това са думи, олицетворяващи завета на предците ни.
Екипът на Историческо изкуство стартира и ежеседмично онлайн четене на български исторически приказки всяка събота в 11:00 часа на живо във фейсбук страницата им . Чрез тази инициатива се цели българските деца да получат важни знания и уроци от миналото, които са валидни и до днес.
Форматът, под който се представят тези уроци, е именно приказка, за да може по-лесно да достигне дори и до най-малките, макар че те несъмнено са интересни и за големи хора. Приказките разказват различни истории и легенди, в които чрез пресъздаване на ситуации, се извличат изводи за ценности и качества, с които хората, живели по нашите земи са възпявани в песни и са останали в историята.