Инж. Любчо Луков разгромява в открито писмо твърденията на Иван Гранитски, че Банско е родно място на Паисий
Автор: Десант
По повод два филма на Българската национална телевизия, в които именитият издател, поет, публицист и литературен критик Иван Гранитски твърди, че Паисий Хилендарски е роден в Банско, самоковският общественик инж. Любчо Луков възразява в открито писмо, че в действителност хилендарският монах е родом от Самоков.
Той се позовава на категоричните становища по този въпрос на редица български възрожденци, историци и литератори:
„Патриархът на българската литература - Иван Вазов, в пътеписа „Мусала", изд. 1901 г. – пише: „Славният Паисий Хилендарски, който е родом от Самоков, в своя Царственик е обезсмъртил легендата за битките на цар Иван Шишман“; проф. Константин Иречек - в първата „История на българите" от 1871 г., където нарича Паисий – Паисий Самоковски“; проф.Марин Дринов -първият директор на БАН – в писмо до самоковци от 14 февруари 1878 г.: „Вие, самоковци, имате право да се гордеете пред цял български народ с това, че от вашето място се роди йеромонах Паисий Хилендарски, който българите турят на чело на своето Възраждане“; проф. Добри Войников – във в. „Дунавска зора“ - год.1869, бр.49: „Отец Паисий, родом от Самоков, монах, живял миналия век – той е написал Българска история още през 1762 г....“; Васил Друмев (Митрополит Климент); Георги Раковски – идеолог и организатор на национално-освободителното движение, в „О Асеню Первому“; акад. Снегаров, първите няколко енциклопедии, издадени у нас, в които Паисий неизменно е наричан Паисий Самоковски; проф. Дим.Маринов, проф. Богдан Филов - председател на БАН и министър-председател на България; екзарх Стефан; проф. Румяна Михнева - в сегашните учебници по „История и цивилизация" за гимназиите; проф.Касъров, проф.Иван Радев, на ген.Тодор Катранджиев в „Чакър войвода“ и т.н. и т.н." - изброява инж. Луков авторитетни имена, на които се позовава.
Той посочва като безспорен източник и фототипното издание на Хилендарската кондика, което може да се купи от книжарницата на Народната библиотека, от което се вижда, че тезата за Банско е фрапантна неистина, тъй като в Кондиката през XVIII век Банско изобщо не се споменава, камо ли съчинената от Йордан Иванов лъжа за „отцовата кукя" в Банско на Лаврентий (който имал брат на име Паисий, б.р.), която той през 1765 г. уж обещал за метох на Хилендарския манастир и за който „метох“ днес банскалии твърдят, че е най-старата къща в Банско...
„Българи, защо се страхувате да отворите Хилендарската кондика и да се убедите, че в нея Банско изобщо не се споменава ?! Т.е. няма я и „приписката“, уж открита от Йордан Иванов през 1938 г., а с тази липса пропада и лъжата, че Паисий е роден в Банско, понеже уж Лаврентий имал бащина къща там. Няма и бански препис на „Историята“, а тъкмо Паисий ли може да бъде упрекнат в липса на патриотизъм!" - изтъква в писмото си инж. Луков.
Той обръща внимание, че Паисий сам посочва Самоков за свое родно място в един от самоковските преписи, който е направен от йерей Алекси Велкович в присъствието на хилендарския монах: „Списах сию Историю славеноболгарскою в славней земли Македонстей, в граде и отечествии моем, наричаем Самоков...в лето 1771,...собраною от различних книг и истории Паисием Йеромонахом и по его уреждению яко же обретох, тако и написах".
Според чл.-кор. проф. Христо Христов изразът „по его уреждению" категорично означава „в негово присъствие и по неговите указания".
„На стр. 46 в своята книга за Паисий, изд. 1962 г., проф.Михаил Арнаудов пише: „Външен импулс, дошел от преселници из Самоковско през XVIII век засилва процеса на концентрация на население в района на днешното с. Банско“ и то става селище, макар и твърде малобройно, но създадено, както се вижда - от самоковци. Убеден съм, че Иван Гранитски не знае и че дн. Благоевград също е създаден от самоковци под името Самоковска Джумая, но доста по-рано - към 1450 г. До 1878 г. всички учители и свещеници в Горна Джумая са назначавани от Самоков" - посочва още инж. Луков.
Той цитира и проф. Ст. Младенов и проф. Ст. п.Василев, които в сп. „Родна реч"- кн.5 от 1932 г. на стр.204 отбелязват: „В езика на Паисий се отразяват северозападни особености, не от най-южните (разложки) и най-северните или североизточни (ихтимански) краища на някогашната Самоковска епархия".
По думите на Луков, в Самоковска епархия, като част от Ипекската патриаршия, съществувала от 1346 г. до 1776 г., не са влизали Разлог и село Банско и това е видно от картата на тази патриаршия, която е закрита с протокол от Константинополската патриаршия през 1776 г. Има и категорични руски извори в тази връзка.
„Впрочем Йордан Иванов твърдо и неотстъпно е държал на Самоков като родно място на Паисий чак до 1938 г., когато вероятно по заръка "от горе", т.е. по държавни съображения, издава статия във вестник „Зора" с точно обратно съдържание, а именно, че уж Паисий е от Банско. Това учудва най-много банскалии - те го чуват за първи път. Казва го и уредничката на музея в Банско във филм за Паисий, финансиран от БНТ" - коментира самоковският общественик.
Той припомня, че Цанко Живков от Кралев дол, виден изследовател на Паисий, макар и ортодоксален краевед, в статията си от 22 октомври 2014 г. също прави на пух и прах Банската теза, ползвайки фототипното издание на Хилендарската кондика. Д-р ист. н. Мария Деянова – директор на Историческия музей в Карлово също представя правдиви изследвания по казуса.
В тази връзка в отвореното си писмо инж. Луков се обръща към генералния директор на БНТ Емил Кошлуков с въпроса с какво право се разхищават държавни милиони за насаждане на исторически неистини?! Той пита и Иван Гранитски дали смята за лъжци Иван Вазов и Раковски, както и „стотиците български възрожденци, историци и литератори, които са общували с хора, лично познавали Паисий и разговаряли с него и за родното му място?".
Припомняме, че в „Десант" преди години предоставихме широка трибуна на различни мнения на изследователи за това къде е роден Паисий. Освен Банско и Самоков, за негово родно място претендират също самоковското село Доспей и пернишкото село Кралев дол.
Вижте в архива на „Десант" още публикации по темата: