През последните 10 години лавандуловите масиви у нас са се увеличили повече от 10 пъти
Автор: Десант
И замириса на лавандула - в момента в страната ни тече жътвата на тази етерично-маслена култура. В последните години България неотстъпно държи първото място в света по добив на масло от нея.
През последните 10 години лавандуловите масиви у нас са се увеличили повече от 10 пъти. По данни на Министерството на земеделието, храните и горите, най-много насаждения от ароматното растение има в област Добрич, следвана от Старозагорския край.
Любопитен и малко известен факт припомня публикация в zakazanlak.bg - по нашите ширини лавандулата е внесена през 1907 г., като за първи път започва да се отглежда в Опитното поле по розата в Казанлък (днес Институт по розата и етеричномаслените култури).
Постепенно се създават и първите български сортове лавандула: „Казанлък” и „Карлово”. Днес родната селекция наброява общо 7 вида, от които най-разпространени са „Севтополис“, „Дружба“ и „Юбилейна“, от които се произвежда масло с високо качество.
Преди 2 години лавандуловото масло се е изкупувало между 250 и 280 лева за килограм. През октомври 2019 г. обаче цената му значително падна – в по-добрите случаи до 115 лева, а в по-неблагоприятните – до 50-60 лева за килограм.
Средно от декар 4-5 годишно насаждение се произвежда 300-400 кг цвят, от които се получава 3-10 кг лавандулово масло.
Българското лавандулово масло е много високо ценено на международния пазар. Тази година се очаква България да изнесе над 250 тона от етеричната суровина за Англия, Франция и Швеция.