Вижте рецептата на главния готвач на английския крал Ричард II
Автор: Диана Славчева
През Средните векове не е имало тостери, но това не значи, че тогава хората не са похапвали препечени филийки - все пак в онези времена хлябът се употребявал в огромни количества.
Трудно е днес да си представим средновековната кухня - все още доматите и картофите, които са в основата на много от съвременните блюда, не са били „пристигнали" от Америка. Но пък се готвело със съставки и комбинации, които сега може да ни изглеждат малко странни и дори не толкова вкусни.
До наши дни е запазена книгата с кулинарни рецепти на майстор-готвача на Ричард II (крал на Англия от 1377 г. до 1399 г.). Изданието със заглавие „Начини за приготвяне на храната («The Forme of Cury») съдържа 196 рецепти за най-различни ястия.
Книгата „The Forme of Cury" първоначално била във вид на свитък. Най-вероятно е създаден през 90-те години на XIV век
Под номер 93 в него е описано как са се приготвяли препечените филийки, наричани в онези години „тости". Съмнявам се някой днешен ресторант да включи подобно нещо в менюто си. Но не пречи да го пробваме в кухнята си.
Страницата с рецептата за препечените филийки
И така, за да приготвим сместа, с която се мажели препечените резени хляб, е нужно да смесим в подходящ съд червено вино и мед. След това да добавим намачкан джинджифил, сол и пипер. Всичко това се вари, докато течността се сгъсти като конфитюр.
С получената лепкава маса се намазват ожарените на въглените в огнището или върху плота на печката филийки. Отгоре тостът се наръсва с прясно настърган джинджифил.
И още един любопитен детайл от средновековните кухненски нрави. Още през XII век тогавашните домакини започнали да застилат масата с покривка. Функцията й обаче не била толкова естетическа, както е днес. Нейните провиснали краища всъщност активно се използвали от стопаните на дома и техните гости, за да избърсват в тях мазните си ръце и устите си.