Предстои работа по проект за консервация и реставрация на разкритите обекти в античния и средновековен град
Автор: Силвия Горанова
Във вразка с епидемиологичната обстановка, в страната се отчита интерес към вътрешния туризъм. Странджанската община Средец в това отношение има огромен потенциал. На нейна територия са едни от най-запазените долмени в България, тук е прочутото тракийско светилище, известно днес като Марков камък, както и манастирът с живата вода в Голямо Буково. Тук се намира и Националният археологически резерват „Деултум – Дебелт“, който преди дни приключи успешно поредния си археологически сезон. И тази година тук работиха три екипа, всеки със свой обект, разказа директорът на резервата Красимира Костова.
Тя припомни най-значимите находки в „Деултум – Дебелт“ през тази година, една от които е златната обица, за която вече сме ви разказвали.
Златната обица в момента е изложена в експозицията на „Деултум – Дебелт“ и всеки посетител може да я види.
Предстои работа по проект за консервация и реставрация на разкритите обекти в античния и средновековен град. Финансирането е по програма Региони в развитие на Европейския съюз и средства от местния общински бюджет. Общата стойност на проекта е близо 6 милиона лева, уточни кметът на Средец Иван Жабов.
„Разработването на един такъв обект и превръщането му в туристически дава възможност да се разгърне потенциала и на населените места в близост до този обект“, добави Красимира Костова.
Факт е, че в археологическия резерват край Дебелт през този сезон посетителите са били много повече, в сравнение с миналата година, независимо от сложната обстановка.
Развитието на туризма е един от основните приоритети на общината, добави Жабав. Има неусвоени средства през Местната инициативна група, чрез тях ще бъдат изградени два посетителски центъра. те ще бъдат в селата Факия и Голямо Буково.
Ще бъдат изработени информационни табели с туристически маршрути и указателни табели до конкретни туристически обекти - долмени, мегалитното светилище, известно като Големият камък или Марко камък, манастира "Св. Живоприемний източник" край с. Голямо Буково и др. Два къта за отдих с чешми ще бъдат обособени с беседки в землището на с. Факия.
Алманах от три книги и рекламен видео клип ще бъдат изготвени по поректа "Да срещнем културите на Централна Странджа" . Те ще популяризират фестивалите "Божура", "С песните на Комня Стоянова" и обичаите Еньова буля и Герман.