Руската ваксина „Спутник V" е показала 91,6% ефективност при симптоми на коронавирус, сочат междинните резултати от клинични изпитания, пише вестник "Гардиан". Предварителните данни се основават на анализ от над 20 000 участници. Повечето странични реакции са леки, включително грипни симптоми, болка на мястото, където е бита ваксината, и отпадналост.
В проучването са включени и 2144 участници на възраст над 60 г. Ваксината е показала 91,8% ефективност, пишат изследователи в сп. „Лансет". Подобно на ваксината на „АстраЗенека" "Спутник V" се базира на модифициран щам на аденовирус. При руската обаче са използвани два различни човешки аденовируса в опит да се предизвика по-силен и дълготраен имунен отговор.
Учени подчертават, че са нужни допълнителни изследвания, за да се установи отражението на ваксината върху безсимптомните случаи.
ЕС е отворен за закупуване на ваксини, разработени в Китай и Русия, ако отговарят на определени критерии, потвърди говорител на ЕК. Освен клинично доказаната ефективност и безопасност блокът изисква производителите да се вписват в „правилния бюджет” и да разполагат с подходящи производствени мощности на територията на ЕС, така че да могат да ги доставят по-бързо на гражданите на ЕС, обясни той.
С близо половин милиард дози ваксини срещу COVID-19 се очаква да разполагат страните от ЕС до средата на годината, обяви шефката на Еврокомисията. Само от трите ваксини, които вече са одобрени в блока, членките ще получат 406 млн. дози до края на юни, посочи Урсула фон дер Лайен. Ако бъдат одобрени и препаратите на „Джонсън и Джонсън" и „КюърВак", количеството ще нарасне на 486 млн.
До момента ЕС е получил 18,5 млн. ваксини срещу COVID-19. 17,6 млн. дози са доставени от „Пфайзер", а останалите - от „Модерна".
ЕК обяви, че променя стратегията си за ваксинация и няма да разчита толкова на препарата на „АстраЗенека”, след като от компанията заявиха, че няма да изпълнят зададените доставки до края на март. Шефката на Генералната дирекция по здраве и безопасност на храните към ЕК Сандра Галина поясни, че в момента Брюксел мисли за ваксините на „Пфайзер"/„Байонтек" и „Джонсън и Джонсън", с които да попълни липсващите количества.
Възрастните хора в Полша няма да бъдат имунизирани с „АстраЗенека". Учени се притесняват, че няма достатъчно данни за действието ѝ при хора над 65 г.
Междувременно „Модерна" предложи да пълни флаконите си с допълнителни дози от своя препарат. Идеята е в едно шише да има 15 дози, вместо 10. Президентът на компанията Стивън Ходж обясни, че така ще бъде решен проблемът с ограниченията в производствения капацитет.