На 26 март се навършват 100 години от рождението на видния археолог и историк
Автор: Атанас Коев
На 26 март се навършват 100 години от рождението на видния наш археолог и историк проф. Станчо Ваклинов.
Бъдещият наш учен е роден на 26 март 1921 г. в Пловдив. Основно и средно образоване получава в града на тепетата. След това се записва да следва класическа филология в Софийския университет „Св Климент Охридски“, като я завършва през 1944 г.
В 1946 г. Станчо Ваклинов постъпва на работа в Народния археологически институт с музей към него като асистент. В продължение на дълги години той работи там, ставайки последователно научен сътрудник и старши научен сътрудник.
След откриването на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ става хоноруван доцент по археология в периода 1963-1965 г. През 1965 г. вече е професор по археология, а от 1978 г. е доктор на историческите науки. Същевременно от 1965 до 1968 г. е ректор на университета в старопрестолния град, като допринася в значително степен за развитието и утвърждаването му.
Изявеният български учен в продължение на дълги години се занимава със задълбочени археологически проучвания, а научните му интереси са насочени към проблемите на средновековната ни история.
Проф. Ваклинов умира внезапно на 15 септември 1978 г., на 52-годишна възраст, в разцвета на творческите си сили. Той ни оставя богато научно наследство, като по-важни негови трудове са: „Надписът на чъргубиля Мостич“ (1955 г.), открит от него през 1952 г. при проучване на църква във вътрешния град на стария Преслав във вторичен гроб в м. Селище; „Нашите прадеди – славяните“ (1961 г.), „Велики Преслав. Исторически очерк“ (1966 г.), „Мадара, Преслав, Плиска“ (1966 г.), „История на българското изобразително изкуство. Том I (в съавторство).
Три години след смъртта му, през 1981 г. се появява трудът му „Кладенци – ранносредновековно българско селище“ (в съавторство със Станислав Станилов).
Професор Станчо Ваклинов е автор на няколко учебника за студенти историци, сред които се откроява „Археология. Общ курс. Част I. Праистория и античност“ отпечатан през 1973 г. В продължение на дълги години този труд на изявения наш археолог и историк се ползва като учебно помагало от студентите по история не само във Великотърновския, но и в Софийския университет, давайки ценни начални знания на бъдещите археолози.