Всъщност става дума за шестдневно туристическо пътуване с куп натоварености
Автор: Яна Славянска
Национална програма „Отново заедно“, чиято цел е създаване на условия за комуникация на ученици и учители извън училището и семейство за преодоляване на негативните последици от неприсъственото обучение през последните две учебни години, както и за подпомагане на социализацията им, е качена за обществено обсъждане в сайта на Министерството на образованието и науката.
В самия портал на ведомството коментари няма, но те се появиха вече в общественото пространство. Така например, председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на столичното 119-то училище Диян Стаматов обобщи в ефира на БНТ, че тя е „набързо направена, започваща „малко късно“ и поставяща директорите в ситуация да избират кои ученици да отидат на безплатна почивка на море или планина и кои - не.
Според проекта на програмата, който предстои да бъде утвърден от Министерския съвет, училища, в които има над 150 ученици, могат да кандидатстват с до 7% от общия брой, но не повече от 165 участници; а училища, в които има под 150 ученици, могат да кандидатстват с до 12 участници.
Не са ясни критериите, по които ще бъде извършван подбора кои ученици ще бъдат включвани в програмата. Решението за сформирането на групи ще се взима от педагогическия съвет.
„Това е най-трудната част. Критериите са оставени в ръцете на всяко учителско ръководство. Те ще създадат най-вероятно елементи ту на дискриминация, ту на усещане за несправедливост“, притеснен е Стаматов.
Всъщност от документа се разбира, че не става дума за няколкодневна почивка, а за... шестдневно ученическо туристическо пътуване.
В рамките на тези дни следва да бъдат организирани посещения на културно-исторически забележителности, занаятчийски работилници, спортни изяви, театри, кина и други. А също така да се организират и проведат различни спортни активности, дискусии и образователни игри в различни области. Предвиждат се и срещи и дейности (каквото и да значи това в случая) с изявени личности.
Та се пита дали ще почиват избраните ученици или ще бъдат разкарвани като мечки напред-назад по разни събития и юркани в съмнителни спортни активности.
Но с това загадките не свършват.
Като „загадъчна ситуация“ определи Стаматов фактът, че в групите ще бъдат включени ученици от различни възрасти - например от малките класове и тийнейджъри.
А лятото чука на вратата ни, въпреки настоящето хладно и непривично за сезона време. Потропват на прага ни и поредните избори.
Дали популистката идея за безплатна ученическа ваканция ще даде резултат и какъв ще е той предстои да разберем.