Вижте какво разкриха тазгодишните проучвания в средновековния град
Автор: Десант
Завърши археологическия сезон на средновековния град Червен. Проучванията се проведоха в рамките на месец с финансовата подкрепа на Министерството на културата. В тях взеха участие археолози от РИМ – Русе, външни специалисти, ученици и доброволци. Научен ръководител бе Светлана Великова (РИМ – Русе), Велина Жекунова - заместник ръководител, а научен консултант бе доц. Деян Рабовянов (НАИМ – БАН).
Изследваната площ обхваща 80 кв. м. Усилията на екипа се фокусираха върху зоната, разположена южно от църква № 16. Там се установиха етапите на жилищно застрояване в края на ХIV – началото на ХV век.
Разкриха се две сгради с цялостно запазени по четири стени и останки от по-ранни застроявания.
Едната от тях е с размери: дължина – 13 м., ширина 4 м. В нейните граници е частично проучено избено помещение, което е с дълбочина 2,10 м. То е изградено на по-ранен етап и запълнено със строителни материали от разрушени сгради.
По време на археологически разкопки през 2021 г. се проучиха нови две съоръжения, които са врязани в скалната основа. Около изсечено в скалата корито има отвори за дървена конструкция. Някои специалисти ги определят като останки от тъкачни станове, използвани от жителите на средновековния град.
В резултат от проучването са придобити 240 находки. Сред тях са открити сребърни и медни монети от управлението на цар Иван Шишман през ХIV в., железни токи, бронзови копчета и железни инструменти.
Сред находките е изкусно изработена ажурна висулка, част от нагръден накит.