Те проучват терен, на който Национална компания „Железопътна инфраструктура“ ще изгради надлез над жп линиите
Автор: Диана Славчева
Археолози се натъкнаха на останки от римско селище от IV век при проучванията на терен край айтоското село Черноград.
Във връзка с проект на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ за рехабилитация на железопътната линия и изграждане на това място на надлез над релсите, от 21 юли екипът, ръководен от доц. д-р Димчо Момчилов, проучва терена за наличието на културно-исторически следи и древни структури.
Досега останки от структури не са открити, освен едно запазено подово ниво на жилищна сграда, тъй като в момента се копае в периферията на античното селище. Но са открити множество фрагменти от керамика. За съжаление, теренът попада в земеделска нива, като при обработването й през годините, доста от артефактите са натрошени.
Намират се и парчета от тракийска керамика от IV в. пр. Хр., както и находки от бронзовата и желязната епохи.
За археологическите проучвания Национална компания „Железопътна инфраструктура“ е сключила договор с Националния археологически институт при БАН, като водеща институция на този обект е музеят в Карнобат.
По думите на ръководителя на разкопките доц. д-р Димчо Момчилов, това е един шанс да се проучи този район, в който досега никога не са извършвани археологически проучвания.
Разкопките на римското селище край Черноград ще продължат общо 60 календарни дни, като на археолозите предстои да проучат площ от над 400 квадратни метра.