„Варвара вари, Сава меси, Никола гости гощава“, казва народът. Така че чествания на 6 декември като закрилник на моряците, рибарите и банкерите свети Никола се смята също и за повелител на трапезите.
Традицията повелява на Никулден да се сервира блюдо от шаран. То е своеобразно жертвоприношение към свети Никола, благодарност за закрилата в премеждия, надежда за добруване и радост, молитва за здраве и берекет.
„Шаранът задължително трябва да се приготви цял, за да е цяло благоденствието и да е цяло семейството. Иначе той може да е пълнен, опечен в тесто или по друга рецепта, каквато реши да използва домакинята“ - уточнява уредникът в бургаския Етнографски музей Росица Топалова.
По принцип обредното ястие може се направи и от друг вид риба, но важното е тя да има кръстна кост в главата и да е с люспи, които са символ на богатство и късмет.
Освен рибното блюдо, на масата за празника на свети Никола трябва да присъстват и никулденските краваи, които по традиция се правят с богата пластична украса с различни празнични символи – например изображение на светеца, кораб, рибарски мрежи, риба, слънчеви знаци и т.н..
Слагат се и много плодове – пресни и сушени, орехи, както и постни ястия – предимно варива: жито, царевица, боб. Тези много зърна символизират изобилието.
Обредната трапеза за Никулден се прикадява и освещава. Според старите обичаи, от ястията и хляба се раздава на хората и едва тогава семейството може да седне на масата и да се храни.
В Бургас, който на 6 декември отбелязва заедно с Никулден и своя празник на града, традиционно на площада пред Общината се извършва освещаване на никулденска трапеза, организирано от бургаския Регионален исторически музей. И тази година ритуалът бе извършен в присъствието на кмета, областния управител, общински съветници, местни жители и свещеници, предвождани от Агатополския епископ Йеротей.
На гражданите бяха раздадени сто и петдесет литра рибен курбан, приготвен по автентична рецепта, и печена на скара риба, приготвени от готвачите на полевата кухня на военноморския ни флот.