„Половината град е заболял от инфлуенца (данга - диал. епидемия, б.а.)“, съобщава бр. 60 на вестник „Казанлъшка искра“ от януари 1927 г. в кратка дописка, озаглавена „Болна година“.
Ситуацията отпреди 95 години в голяма степен наподобява днешната пандемична обстановка, предизвикана от коронавируса.
Открийте в следващия цитат приликите и разликите със сегашната действителност: „Местните лекари дене и ноще са в движение по улиците, бързат да посещават заболелите. Аптекарите са изморени и едвам успяват да приготовляват лекарствата. Градската амбулатория всеки ден е блокирана от новозаболели“...
Действието се развива 7 години след края на жестоката пандемия от Испански грип, покосил между 3% и 5% от тогавашното население на Земята, наброяващо по онова време 1,86 милиарда души.
Та тогава, преди близо сто години, почти цяла зима по света върлува опасният Азиатски грип, наричан инфлуенца.
Приликите с днес не спират до тук. Както съобщава в следващия си брой старата газета: „По решение на местния хигиенически съвет, следствие върлуващата в града ни инфлуенца, всички училища са преустановили занятията си от 20 до 1 февруарий – всичко 10 дни. За същото време са забранени всички театрални и кинематографни представления в града ни.“
За такива мерки свидетелства и старото течение на хасковския вестник „Нова Борба“, който в броя си от 29 януари 1927 г. съобщава, че прожекциите в двата кинотеатъра са преустановени и санитарните власти са започнали да дезинфекцират салоните. И в Хасково учениците са пуснати в грипна ваканция, която приключва на 31 януари за гимназиалния и прогимназиалния курс, а децата до 4-ти клас обаче си остават вкъщи още една седмица.
Та както е казано във Вехтия завет: „Няма нищо ново под Слънцето" (Еклисиаст 1:9)...