Голяма част от предметите са създадени по време на Първата световна война, но явлението включва итворби Trench-art от времето на Наполеоновите войни
Автор: Десант
На 31 март от 18.00 ч. в Историческия музей в Русе етнографът Десислава Тихолова ще направи презентация на тема „Мънистата – от домашен занаят към Trench-art“.
Trench-art или „изкуство от окопите” е явление в европейската и световна култура, което обхваща художествени предмети, изработени от затворници, военнопленници или цивилни хора, обвързани с военен конфликт.
Голяма част от предметите на това изкуство са създадени по време на Първата световна война, но явлението включва и подобни творби от времето на Наполеоновите войни.
Поставени в условия на изолация, хора от различни държави изработват предмети за спомен, характерни за собствената им култура. В този контекст се вписват произведения, изработени от мъниста, на военнопленници от османската армия – турци и сирийци.
Плетенето на мънистени изделия е занятие, характерно за османските затвори още от ХIХ век. В българската култура това познание влиза посредством българи затворници, излежали присъдата си в турски затвори.
Арестантите изработват колани, кесии за пари, обличат шишета с мъниста, а в по-модерните времена правят и портмонета. За „арестантски кесии” споменава и Алеко Константинов при описанието на българския павилион на изложението в Чикаго през 1893 г.
От нея става ясно, че във фонда на отдел „История”, раздел „Възраждане” при РИМ-Бургас, се съхранява калпак и шише, наподобяващо по форма войнишка манерка, обшито с мъниста, изработено в Одринския затвор през 1905-1906 г. от участника в Илинденско-Преображенското въстание Димитър Филипов Арнаудов.
Околовръст, по цялата му ширина е изписано „Спомен от Одр.затв. 1905-1906 г.“, а вертикално – „М.Търново Д. Ф. Арн.”. От едната му страна е изобразен паун на клонка, а от другата две птици на клонки. Капачката му също е обшита с мъниста.
Извезаният от малкотърновеца Лефтер Русинов Мечев калпак се състои от две части – кадифено дъно от жълто-зелен плат и околожка от низани черни синци. На челото с розови, сини и бели мъниста са извезани череп и кръстосани саби, от двете страни на които има по една птичка. Под тях следва надписът: „1906 г. Од. зат.“, а най-долу: „свобода или смърт“.