В нея с експонати от постоянната си експозиция участва и НАИМ при БАН
Автор: Десант
Международната изложба „Конните номади в Европа” в замъка Шалабург, Долна Австрия, запознава посетителите със завоеванията на хуните, аварите, българите и унгарците. Тя се фокусира върху номадските народи, които през Ранното средновековие идват от широките степи на Евразия в Европа, покоряват нови територии и някои от тях образуват държави.
Представени са причините, поради които тези народи мигрират на запад, а основната идея на експозицията е да се добавят нови факти към общоизвестната европейска история.
В експозицията участват и експонати на НАИМ при БАН. Сред тях са: втори коланен накит от Мадара от VII в.; чашата на Сивин, велик жупан на България, средата на IX в., от Велики Преслав; варовиков блок с рисунка – графит, първа половина на IX в., от Плиска; бронзовата розета-амулет, IX в., от Плиска; керемида с изображение на шаман, първа половина на IX в., от Мадара; колективна находка от стъклени апликации, ІХ в. от Плиска и златният медальон на Омуртаг, 814–831 г., открит в жилищна сграда на западния склон на хълма Царевец във Велико Търново.
Конните номади, често са възприемани като воини и завоеватели, но в изложбата те се разглеждат от съвсем различна гледна точка и перспектива, като с множество експонати е представен техния начин на живот. Представени са нови научни открития, които променят стереотипите и за първи път се предлага един сравнителен поглед върху тяхната култура.
„Конните номади в Европа” ще остане в австрийския замък до 6 ноември 2022 г.