За отбелязването 300-годишнината от рождението на хилендарския монах и 260 години от написването на „История славянобългарска“ тепърва ще се избира организационен комитет
Автор: Яна Славянска
След като преполовихме настоящата 2022 г., правителството в оставка се сети, че през тази година трябва да отбележим най-знаковата годишнина за българската история и духовност – 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“. И почти в средата на юли реши да предложи 2022 г. да бъде обявена за Година на свети Паисий Хилендарски.
И за да бъде отбелязана достойно (макар че половината от нея вече превали недостойно), на днешното си заседание Министерският съвет прие решение за създаване на Национален комитет на най-високо държавно равнище и на Организационен комитет, който да се заеме с изпълнението на оперативните дейности за честването на значимите годишнини.
За да не остане по-назад, президентът пък прие тържествата да бъдат под негов патронаж.
Изобщо всякоя възраст, пол и занятие запретна ръкави да почита хилендарския монах на принципа „По-добре късно, отколкото никога“.
Ще е интересно да видим какви мащабни мероприятия ще замислят и организират несъздадените още комитети, които тепърва ще се избират, събират и решават какво да се прави.
По принцип за такива всенародни инициативи подготовката започва години преди това. Но пък нашето подвъпросно правителство, за което не е ясно дали ще продължи да управлява, или ще ходим пак на избори, може да има някакви гениални харвардски хрумки за по-експресно устройване на „достойните“ мероприятия – знае ли човек?!
Апропо, Българската православна църква почита св. Паисий Хилендарски на 19 юни. За кога ли планира светската ни власт честването на 300-годишнината му?!