Мистичният комплекс над Стрелча е един от най-големите в България
Автор: Диана Славчева
Високо в диплите на Същинска Средна гора, пътека, тръгваща вляво от пътя от Стрелча за Копривщица, отвежда до един от най-големите култови градежи на траките – Скумсале. Светилищният комплекс се шири на дължина от около 2 км и на ширина от около 800 м.
Мрежа от пътеки води туристите до различни скални струпвания, пръснати на огромна площ сред малки поляни и гъсти дъбови горички.
За съжаление, освен няколко общи табели за обекта, няма никакви други указателни знаци накъде да се върви и какво представляват разкриващите се пред очите образувания.
Някои от мегалитите са оформени като тронове, издълбани са по тях жертвеници, а на места, сякаш силна ръка на великан е увенчала струпванията с огромни каменни блокове на върха. Човек се чуди как се крепят без да паднат, но очевидно са много стабилни, след като са оцелели в тази конфигурация с векове, а може би с хилядолетия, тъй като, според изследователите, районът е бил обитаван още през периода IV в. пр. Хр. – II в.
На много места скалите са разцепени от поникнали в тях дървета. Може би най-доброто време за разглеждането на мащабното светилище е след листопада, тъй като през лятото пищно разлистените дървесни корони скриват голяма част от зрелищните мегалити.
Но пък именно летният сезон е предпочитан от туристите да посетят района, за да се насладят на целебните минерални води в курортна Стрелча или да се потопят в автентичната възрожденска атмосфера на близката бунтовна Копривщица.
Въпреки избуялата зеленина, не бива да се пропуска величествената панорама, която се разкрива от височината на Скумсале към сгушената в ниското Стрелча и отсрещните средногорски баири.
Разглеждането на скалното светилище може да отнеме часове. За отмора още в началото му са изградени беседки, където човек може да се отмори.
Тракийският култов комплекс е обвит с множество легенди. Смята се, че тук по време на своите празници на плодородието, известни като вакханалии, траките са извършвали част от обредите си. За да се отпуснат присъстващите и най-вече самите вакханки, се приготвяли омайни отвари от токсични гъби – не толкова отровни, колкото съдържащи опиумни и халюциогенни алкалоиди.
Някои изследователи изказват предположения, че точно от това светилище траките мятали копия в небето, целейки мълниите, като по този начин изразявали гнева си, а и безрасъдната си смелост.
Недалеч от Скумсале се намират още няколко местности с интересни мегалити. До тях има обособени екопътеки, провиращи се през живописни планински кътчета. Един край, в който няма да скучаете.