В социалната мрежа се разрази дискусия дали е избягал домашен любимец или видът трайно се е заселил у нас
Автор: Дина Харизанова
Снимки на Крамеров папагал, кацнал на дърво в Морската градина във Варна, станаха хит във фейсбук. Авторът на фотосите, заснети на 25 септември - Svetoslav Petrov Dimitrov, е на мнение, че е твърде вероятно това да е избягал домашен любимец, но и че „съществува някакъв шанс този инвазивен вид да се отбил за кратко гостуване, щом има трайни популации в Атина и западна Европа“.
Галина Добрева твърди, че същите птици са забелязани във варненския квартал Аксаково, където тя също успяла да снима един екземпляр, но преди това видяла два в полет.
Това потвърждава и Петър Илиев, който информира, че във варненската морска градина живеят чифт папагали, които успешно се размножават. „Хралупата си намира до обсерваторията над паметника на Н. Коперник“ - посочва той.
Живеещият зад граница наш сънародник Александър Тодоров обяснява, че в Германия популацията им се развива на юг, идвайки от Холандия и сега вече екзотичните птици са стигнали до Хайделберг, скоро Страсбург. „А в Кьолн видях повече папагали отколкото гълъби вчера“ - пише той.
Според Javor Krastev „Малкия Александър (както е известен този вид папагали, б.р.) е наблюдаван периодично почти в цялата страна. Явно опитват почвата , но не се установяват“.
Справка в „Уикипедия“ разкрива, че „Крамеровият папагал (Psittacula krameri) е известен в България още като малък огърличен папагал, Огърличен папагал на Крамер, зелен Александър и малък Александър. Естественото му разпространение е в Западна, Централна и Източна Африка, както и в Южна Азия. Изкуствено е интродуциран в Близкия изток, Северна и Южна Африка, Северна Америка, Югоизточна Азия и Западна, Южна и Югоизточна Европа. В България е наблюдаван по Черноморското крайбрежие, в околностите на Свищов, Свиленград, София и Ботевград.“
Птицата е разпространена там, където има достатъчно храна и благоприятни условия за гнездене – както в горски територии, така и в населени места: паркове, дворове и овощни градини.
Не се отрича, че популацията му в Европа се разраства. Бидейки чуждоземен вид, Крамеровият папагал заема екологични ниши на местни пти.и. В България това са гнездата на скорци, кълвачи, сови и чавки.