Известен като „цар книга“, той е създаден по заръка на Иван Грозни
Автор: Яна Славянска
Кратко историческо сведение за превземането на Търново, съпроводено с цветна миниатюра, се открива на стр. 137 в един от томовете на руската „цар книга“. Така е известно най-голямото летописно-хронографско произведение на средновековна Рус „Лицевой летописный свод“ от XVI в.
Две са хипотезите за името на тези богато илюстровани анали – едната е, че произлиза от древноруското „лица“, означаващо „изображения“, „рисунки“, а другата е, че идва от думата „лицевой“, което означава „илюстриран“, с изображения „в лица“.
Многотомната книга е създадена по заръка на Иван Грозни за обучението на децата му и вероятно е правена в интервала 1568-1576 г. специално за царската библиотека.
Тя е в един единствен екземпляр и се състои от 10 тома, съдържащи около 10 хиляди страници, украсени с над 16 хиляди миниатюри. Съдържанието й обхваща периода „от сътворението на света“ до 1567 г.
Над нея са се трудили най-добрите писари и иконописци от столицата.
Оригиналният екземпляр се пази разделено, на три места: томовете 1, 9 и 10 са в Държавния исторически музей на Русия, томове 2, 6 и 7 се съхраняват в библиотеката на Руската академия на науката, а томовете 3, 4, 5 и 8 – в Руската национална библиотека.
„В същата година синът на Мурад Челеби завладя земята българска и превзе нейния славен град Търнов. Царя, патриарха, митрополита и епископите плени, а мощите на светците изгори и катедралната църква превърна в джамия“ - пише под богатата илюстрация на събитието.