Революционният комитет в селото е създаден през 1870 г.
Автор: Десант
През декември 1869 г., воден от Васил Йонков от тетевенското село Гложене, Васил Левски пристига във Видраре. Тук той се среща с приятеля си от младежките години сопотския учител Илия Костов Гюндузов.
При втората си обиколка из България Апостолът на свободата отново идва във Видраде и този път основава в селото революционен комитет.
Свидетелство за тази среща оставя Вутьо поп Савов, който разказва: „Една вечер в кафенето на Фильо поп Петров дойде един търговец, облечен хубаво с потури и фес, и ни каза, че купува добитък. След което разбрахме, че това е дяконът Левски. Когато сновахме комитета, аз бях там. яхме вси
ко 15-16 души. Дяконът постави пищова и камата на масата, а ние ги целунахме и се заклехме да пазим тайна“.
Тайното име, под което да се прикрива комитета, дадено от Левски, е било „Хасан Касан“. Комитетът достигнал 40 членове и разполагал с 200 пушки.
По повод 150-годишнината от обесването на Апостола на свободата на 18 февруари в 11 ч. пред кметството във Видраре ще се проведе възстановката „Левски и видрарци пред турския съд“, която ще пресъздаде онзи исторически момент, в който дяконът и сподвижниците му от селото се изправят като обвиняеми пред османските съдии.