През 1933 г. приключва Световната стопанска криза, останала известна в историята като Голяма депресия. От края на Първата световна война са изминали 15 години, а малко след петилетка ще започне Втората световна война.
По това време в България цените на хляба и месото са нормирани. Един килограм от насъщния е струвал 4,50 лв., кило агнешко или месо е било 25 лв., свинското – 20 лв. става въпрос за първокачествената мръвка. Второкачествените стрували с 2 лева по-малко.
А сега ще хвърлим поглед 90 години по-късно, за да видим по-скъпи или по-евтини са тези цени в сравнение с днешните.
Месечния бюлетин за януари 2023 г. на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата за цените на едро на хранителните продукти сочи, че свинското месо се продава около 10 лв. – цена на едро все пак. Телешкото върви около 20 лв./кг. Хлябът средно е по 2 – 2,50 лв.
И тъй като заплатите – и преди, и сега, варират от-до, в зависимост от служебното положение, сферата на дейност, професия, длъжност и т.н., за сравнението ще използваме като база средната пенсия за старост.
През 1932 г. тя е била 1774 лева. Значи с една пенсия преди 90 години е можело да се купят 88,9 кг свинско месо. С днешната средна пенсия от 725 лв. може да се вземат 72 кг свинско. Горе-долу няма разлика и в бройките хляб, които може да се купят с една пенсия от 1933 г. и една пенсия от 2023 г.
Ами това показват фактите. За близо сто години нито сме обеднели, нито сме забогатели. Средно статистически, разбира се.