Ще бъде обособен магазин за сувенири и рекламни материали на Етнографския музей
Автор: Дина Харизанова
Регионалният етнографски музей в Пловдив ще реализира проекта за преустройство, реставрация и адаптация къщата на Невена Атанасова. За извършването на тези дейности е обявена обществена поръчка на стойност 325 000 лв. без ДДС.
Къщата на Невена Атанасова е със статут на единичен архитектурно-строителен паметник на културата с категория „ансамблово значение“. Сградата попада в границите на архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив“ и „Античен град Филипопол и Старинен Пловдив“.
Начинът на ситуиране на къщата навремето (в сключено застрояване) е определило формирането на две фасади – представителна към улицата и фасада към двора.
В минал период, в дворното пространство на имота е проведено археологическо проучване и са регистрирани останки от крепостен зид. С проекта за адаптация на сградата от 2006 г. за туристическа агенция с хотелска част, е изготвен проект, с който се е предвиждало застрояване на двора и приобщаването му към вътрешното пространство на полуподземния етаж. Тези намерения обаче така и не са реализирани.
Днес дворното пространство представлява изкоп с частично разкритата стара стена. След разкопките е монтирана метална ограда, която да ограничи и обезопаси достъпа до изкопа.
Сградата е строена през 1906 г. за представително жилище. Организацията на плана и вътрешните пространства са подчинени на симетрия по ос с направление изток-запад, формирана от главния вход, фоайе и вътрешно стълбище. Принципът на симетрия е последователно проведен и изявен в представителната и богато декоративно оформена фасада към улицата.
След проведените вътрешни преустройства и конструктивни укрепвания през 1991 и 2006 г., днес обектът представлява масивна сграда с полуподземен етаж, два етажа и използваем подпокривен етаж.
Общото състояние на сградата може да се оцени като добро. Само в приземния етаж се констатират следи и разрушения от трайно овлажняване.
С преустройството от 2007 г. покривната конструкция и покритието от керемиди са основно ремонтирани. В стабилно състояние е и стълбището, много добро е състоянието на каменните облицовки на стъпалата. Във вътрешността на сградата няма запазени оригинални врати – подменените врати са с нисък хотелски стандарт.
През 2007 г. е предприета реставрация на фасадите, които към момента са били в силно разрушено състояние. Проведена е цялостна и качествена реставрация, в резултат на която днес състоянието им е добро. Понастоящем се констатират единствено частични нарушения в целостта на главния корниз в зони около улуци и при преминаването на водосточните тръби през него.
Мазилките и декоративните елементи на главната фасада са запазени почти в цялост. Подменени са изцяло прозорците в сградата. На фасадата към двора и калканните външни стени е положена топлоизолация.
През 2010 г. по програма за финансова помощ и мониторинг на Агенцията за хората с увреждания, в главната музейна сграда на РЕМ - Пловдив (къщата на Аргир Куюмджиоглу) е реализиран проект, с който успешно е осигурен достъп за хора в неравностойно положение в прилежащата среда и до всички експозиционни нива на сградата - архитектурен и художествен паметник от национално значение.
Проектно предложение за южната фасада
Новото планово и пространствено решение за преустройство и адаптация на къщата на Невена Атанасова за музейна и обслужваща функция ще бъде реализирано, като се запази оригиналната композиционна идея за симетрия на плана по оста главен вход, фоайе и стълбище в къщата, с цел възстановяване на автентичните й характеристики.
Ще бъде възстановено оригинално съществувалото стълбище, свързващо главният вход на къщата с първия етаж на къщата, разрушено при предишно преустройство в сградата.
При реставрацията на фасадите на къщата ще бъдат направени проучване и разкривки за следи на оригиналното й оцветяване. При липса на данни ще бъде приложено цветно решение в унисон с архитектурните характеристики на сградата архитектурен паметник и в контекста на съвременния колорит на уличния пейзаж.
Съществуващият главен вход, през който ще се осъществява основния достъп и контрол на посетителите на музея, ще се запази. Ще бъде обособен магазин за сувенири и рекламни материали на Етнографския музей, който ще е със самостоятелен вход към улицата. Входът на фасадата към двора ще се запази като бъдещ алтернативен вход за зареждане на хранилищата на музея, връзка с дворното пространство и като евакуационен изход.
Проектно предложение за северната фасада
С бъдещата пространствена и планова организация на вътрешните пространства на сградата следва да постигне функционално съдържание на приземния етаж, който ще е с обслужваща за музея функция и няма да бъде достъпен за посетители.
Първият етаж ще бъде отворен за посетители и на нивото му ще се организират: пространство за експозиция тип „открит фонд“; помещение, оборудвано като учебен център за традиционните музейни работилници и работа на Музея с деца и ученици; офис и санитарни възли.
Пространствата на представителния втори етаж на къщата след преустройство ще се предостави изцяло за музейна експозиция, като се осигури централен вход-изход за посетителите.
На подпокривния етаж, който е с обслужващи функции, ще се организират хранилища за експонати. След реновацията му ще се запазят две от съществуващите хотелски стаи за гости на музея.