Съдът е открит заедно с цедилка, която приляга добре на устието му
Автор: Десант
Експонатът на месец март на Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ) е амфора и цедилка, открита в надгробна могила при търговищкото село Руец (Юруклер).
Предметът е изработен от бронз и е украсен с изящни сребърни инкрустации. Датиран е от втора таполовина на V в. пр.Хр.
Съдът има издаден навън и надолу устиен ръб, украсен с овоиден орнамент. Шията е висока, тялото – овоидно, с изявени рамене. Дръжките (две вертикални и една хоризонтална над устието), както и столчето, са лети, сложно профилирани и допълнително прикрепени към устието и тялото на съда.
Вертикалните дръжки са богато украсени с флорални мотиви в релеф от ластари с палмети и волути, в чийто център има пъпки от сребро. В долния им край са украсени с фронтално изображение във висок релеф на сирена с разперени криле. В горната част имат халки, за които е било окачено омеговидното превезло над устието.
Амфората е открита заедно с цедилка, която приляга добре на устието на съда. Тя е оформена като чашка с широка плитка периферия и вдлъбване в средата – дъното на дълбоката част има нагъсто разположени малки дупчици, които ограничават шестлистна розета, вписана в кръг.
Към периферията са били прикрепени две срещуположни дръжки, които не са запазени.
Експонатът може да бъде видян в зала Трезор на Националния археологически музей в София, който е най-големият в страната и със своите експозиции е един от най-важните центрове за популяризиране миналото на днешните български земи.
НАИМ при БАН работи върху цялостното изследване на материалната и духовна култура на племената и народите, населявали днешните български земи от най-дълбока древност до ХVІІІ в. Той е националният център и координатор на всички теренни археологически проучвания на територията на България.