На 1430 м надморска височина там ще се издигне Паметник на обединението с най-високия в Европейския съюз 111-метров пилон, на който ще се вее българското национално знаме
Автор: Яна Славянска
Мащабен проект за Паметник на обединението на Фондация „Наследство в бъдещето“ предвижда на роженските поляни да се издигне 111-метров пилон, на който ще се вее българското национално знаме. Той ще е най-високият в Европейския съюз и ще бъде поставен на внушителната надморска височина от 1430 м.
Националният трибагреник с размер 25 х 40 метра и с обща площ 1000 кв. метра ще бъде издигнат на 13 юли и ще се вижда от километри разстояние.
В основата на пилона ще има мраморна плоча с картата на България, на която ще бъдат гравирани 28 послания от всички административни области в страната. Всяко послание ще бъде изписано на картата на мястото на съответната област, от която идва, и ще остане за бъдещите поколения.
За целта областните администрации обявиха конкурс за определяне на най-доброто послание, с което да бъдат представени. Вече са известни почти всички избрани слогани.
В Сливен най-удачно се оказа предложението на учениците от Профилираната професионалната гимназия по икономика „Проф. д-р Димитър Табаков“, съобщава сайтът „Звънар“. Посланието, с което областта ще се представя на Рожен е: „Дедите – гордост и достойнство, ние – кураж и смелост“.
В конкурса, обявен от Областна администрация Бургас, се включишха 47 участници с над 140 предложения. Журито единодушно определи, че най-разпознаваемите думи, олицeтворяващи областта, идват от стих на обичания бургаски автор Христо Фотев. Предложението „Не е измислица морето и щастието съществува“ бе изпратено от 11-годишната ученичка Виктория Шопова от 5„А“ клас на ОУ „Константин Преславски“ - Бургас.
„Оттука започва България“ е посланието на област Шумен за инициативата Пилон „Рожен“, избрано от общо 55 постъпили предложения.
Аналогично, но малко по-разширено: „Оттук започва България - посети и остани“, е посланието, което ще представи Видин. То е избрано от 43 предложени девизи.
„Област Габрово - традиции, знания, щедрост, усмивки, мечти!“ ще бъде изгравирано на мястото на Габрово върху картата в основата на 111-метровия роженски пилон. В габровския конкурс за послание постъпиха 44 предложения. Победителят е пожелал да остане анонимен.
42-годишната Корнелия Георгиева-Маринова спечели обявения от Областна администрация – Русе конкурс с предложението си „Русе – дух на свобода край голямата европейска река“. В дунавския град в инициативата се включиха общо 22-ма души с 60 предложения.
30 бяха предложения в Добрич. От тях бе избрано посланието: „Полет над полето и морето на мечтите“, изпратено от Румен Тодоров.
Велико Търново избра слоганът на областта да е „Царе и слава, дух, култура и незабрава!“. Предложението е на десетокласничката от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ в старопрестолния град Магдалена Демирева. Там се получиха 33 предложения за послание.
Над 75 предложения бяха получени за конкурса в Монтана. Комисията реши да съчетае две от предложенията и единодушно одобри следното послание: „Чуден Северняшки край! Живей, гради и завещай!”.
„Пирин, Рила, Родопи пазят история,култура и традиции” е посланието, избрано от област Благоевград.
Миналата седмица организаторите на националната кампания „България заслужава!” обявиха, че е в ход проектирането на новия Паметник на Обединението – Пилон „Рожен“, който ще извиси българският национален флаг на Роженските поляни в Родопите.
За изграждането на коничната конструкция на съоръжението и фундамента е сформиран екип от най-добрите специалисти проектанти у нас, които са и водещи преподаватели в Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“.
По-рано стана ясно, че инициативата е благословена от редица религиозни институзии като Пловдивска Света Митрополия, Главно Мюфтийство на мюсюлманското вероизповедание, Софийска Синагога, Арменска епархия у нас и Софийска епархия на „Св. Йоан XXIII“ за католиците от Византийско славянски обред в България.
Мраморната плоча с картата на България, на която ще бъдат вградени 28 кратки послания от 28-те административни области под мотото „От българите днес – за българите утре“, ще е с размери 6х3 метра и ще бъде изработена в Професионалната гимназия по каменообработване във врачанското село Кунино.
Като жест на съпричастност учениците от гимназията безвъзмездно ще гравират текстовете и ще се наредят училището си сред големите дарители в националната кампания „България заслужава!”.