Краставиците са едни от най-разпространените зеленчуци по света. Не са се появили преди повече от 3000 години в Индия и са пренесени в Европа от римляните. Сред това се разпространяват и в Америка от Христофор Колумб и други пътешественици изследователи на Новия свят.
Те могат да бъдат най-различни – по размер и вид на плода, по начин на опрашване, по срок на узряване и дори по начин на размножаване.
Основно биват два типа – сортови и хибридни. И това трябва да бъде указано върху пакетчетата със семена, които се продават. Затова е важно да знаем разликата между тях.
Сортът е група растения, които притежават определен набор от общи характеристики, които ги отличават от останалите растения от същия вид. Тези характеристики включват различни прицнаци: размер на растенията и на плода, форма, вкус, цвят, срок на узряване, устойчивост към заболявания и пр.
Важно е да се знае, че сортовие растения се размножават чрез семена. Т.е., ако се съберат семена от узряла сортова краставица и се посадят на следващата година, ще се получи растение, което не се отличава от родителското.
Хибриди се наричат тези растения, които са получени в резулат на кръстоска между два сорта, които притежават различен набор от полезни характеристики.
Хибридните семена се обозначават с маркировка върху пакетчето F1 или F2 (F – от италианското filli – деца).
Получените от тях растения се различават от сортовите с по-добрите качества от растенията родители: повишена жизнеустойчивост, устойчивост на болести и вредители, висок добив. Но това се случва еднократно, само в рамките на един сезон. На следващата година семената от такива краставици няма да дадат същите плодове.