Историческите възстановки попаднаха във фокуса на научна конференция
Автор: Диана Славчева
Регионалният исторически музей във Варна бе домакин на II Научна и реенакторска конференция „Балканите през Средновековието XII-XV в.“, организирана от Сдружение „Чигот – исторически възстановки“.
Чрез видеомост във събитието бяха включени и презентации от подобен форум, осъществяван в София.
Докладите се фокусираха върху развитието, тенденциите и перспективите на историческите възстановки в България и върху реконструкциите като научен метод на изследване и като част от стратегията за развитие на културно-историческия туризъм.
Историци и археолози представиха резултати от свои проучвания и изследвания върху находките от пластинчати брони, брадвите през средните векове, гербовете на българските владетели, бойните ножове, българските стрели, керамични лампи, изображения върху сграфито керамика и др.
Представена бе реконструкция на воин от похода на Владислав III Ягело, направена на базата на археологически находки от България. Припомнена бе и една професия от старо време – на пътуващия търговец на билки и подправки.
„Целта е да се изгради мост между науката и историческите реконструкции. На Запад това отдавна се прави, но в България тепърва развиваме това сътрудничество и мисля че вървим в правилната посока“ - коментира д-р Васил Тенекеджиев от варненския музей, който е и член на Сдружение „Чигот“.
Форумът бе осъществен в партньорство с Проект за фундаментални научни изследвания „Да преживеем миналото. Историческите възстановки като феномен на културата“