Той е открит от водолаз по крайбрежието до планината Кармел в Израел
Автор: Десант
Археолози откриха на морското дъно в Израел меч на около 800 години, за който се предполага, че е изгубен в морето от някой кръстоносец по време на бой.
Според публикация в The Times of Israel, острието е намерено още през 2021 г. от водолаза Шломи Катцин на крайбрежието до планината Кармел. То било гъсто покрито с раковини и молюски. При анализа му, направен в лаборатория, учените са използвали суперсъвременно рентгеново оборудване. То позволило да се погледне под покрилата острието кора, без да се стига до съприкосновение с него.
Това покритие послужило като прекрасна естествена защита и буквално консервирало древния предмет. Той е изработен от желязо и без такава защита би оцелял до наши ни силно повреден от процесите на окисляване.
Експертите идентифицирали в находката като старинен меч. Тяхната хипотеза е, че оръжието е паднало във водата по време на ожесточеното морско сражение между кръстоносци и мюсюлмани, жители на крайбрежните градове.
„Всичко сочи, че мечът се е озовал във водата по време на бой. Заради високата си стойност мечовете обикновено се държали в ножници. Но в дадения случай е намерен само меч. Затова смятаме, че е паднал в морето по време на битка, възможно е дори заедно с притежателя си - смята д-р Йопе Хоскер от израелската Служба за управление на старините (IAA).
Запазеното лезвие е дълго 88 см и широко 4,6 сантиметра. Това е европейски меч с острие от XII в. и ръкохватка от XIII век. Рентгеновото изледване показва, че то е било леко огънато преди да се озове на дъното. Това също говори в полза на версията, че мечът е паднал във водата по време на бой.
Европейският средновековен меч е бил дълъг и прав и се използвал за нанасянето на пробождащи и режещи удари, отбелязват изследователите в статия, публисувана в списание Atiqot. Мечовете в ислямския свят от този период имали извити остриета
„Вероятно този меч е бил използван от воин кръстоносец, който се установил по тези места след Първия кръстоносен поход и е станал един от основателите на Йерусалимското кралство през 1099 г.“ - предполага Якоб Шарвит, директор на отдела за морска археология при IAA.
По думите му, отчитайки известните от няколко исторически източника данни за кръвопролитни сражения между кръстоносци и мюсюлмани, може да се очаква, че са се запазили много такива мечове. Но на практика се намират само фрагменти от тях, а цели мечове се срещат много рядко.
„Досега в Израел са намерени само седем меча от въпросния период, при това голяма част от тях е намерена в морето“ - допълва Шарвит.