Предполага се, че тази стъпка на индийското правителство ще преобърне глобалния прогрес, постигнат н здабавянето на продоволствената инфлация
Автор: Десант
Пред миналата седмица Индия спря експорта си на два милиона тона ориз в опит да запази стабилността на местните доставки и цени на фона на приближаващите в страната избори. За последната година цената на ориза там нарастна с 15%, което предизвика безспокойство за достъпността на хранителните продукти.
Цените в Индия са под натиск още от началото на пандемията от ковид 19, а след това руско-украинският конфликт и неблагоприятните климатични условия задълбочиха проблема.
Забраната за износ на ориз се случва на фона на нов пик на световното производство на тази култура, но тъй като Индия е водещ неин износител, тя оказва сериозно влияние върху формирането на цената на този продукт. Повишаването на световните запаси с ориз бе довело до забавяне на продоволствената инфлация в последните няколко месеца.
По данни на Международния съвет по зърното производството на ориз през 2023/24 г. е 525 милиона тона, което е с 2% повече, отколкото през миналата година. Освен това, инфлацията на хранителните продукти в Индия също бе намаляла от 5,9% до 4,5%. Затова забраната за износ на орис икономистите окачествяват като „неочаквана“.
Предполага се, че тази стъпка на индийското правителство ще преобърне глобалния прогрес, постигнат н здабавянето на продоволствената инфлация. Експертите са на мнение, че се очаква паника в страните вносителки, което ще доведе до краткосрочно увеличаване на търсенето на ориз от други страни износителки като Пакистан, Виетнам и Китай.
Индия е най-голамият експортьор на ориз в света и забраната ще окаже съществено влияние на цената, ако остане в сила за продължителен период, категорични са икономистите и смятат, че целият свят ще усети последствията, когато тя започне да нараства.