Предполага се, че тази функция ще намери приложение по всяко време на годината
Автор: Десант
Инженери от Университета в Северна Каролина са разработили материал, който позволява прозорците за „превключват“ на различни режими.
В публикация в ACS Photonics се отбелязва, че новите динамични прозорци притежават възможността да се променят от прозрачен режим, пропускащ светлина и топлина, в режим, блокиращ горещината, но оставящ прозрачен за светлината, а също и в затъмнен режим, при който почти не се пропуска светлината и напълно се блокира жегата.
Предполага се, че тази функция ще намери приложение по всяко време на годината.
Ключов за разработката е материал, известен като волфрамов оксид, който често присъства в динамичните прозорци, работещи на принципа на електрохромизма.
Оставащ прозрачен в обичайното си състояние, той потъмнява и блокира светлината, когато към него се подава елекстриччески сигнал, което го прави особено удобен за затълняване на стъклата при необходимост.
В новото изследване специалистите са открили нов трик, при който при добавяне на вода във волфрамовия оксид, той се превръща в негов хидрат и придава допълнителна опция при прилагането си в електрохровните прозоречни стъкла.
Така, когато в материала се добавят електрони и йони на лития, първоначално се минава през фаза, в която се блокира инфрачервеното лъчение, усещано като топлина, той остава прозрачев, но тъй като племинават повече електрони, той се зтъмнява, блокирайки видимото и инфрачервеното излъчване.