Тя ще осигури безплатни възможности да развиват писателските си умения чрез поредица от срещи с ЛГБТИК+ автори от България, Великобритания, Нидерландия и САЩ
Автор: Десант
Пореден реверанс към ЛГБТИК+ общността с финансовата подкрепа на Столична община и програма „Култура” прави учредена в София неправителствена организация, известна като Фондация „Елизабет Костова“. Тя обяви тези дни първото издание на своя програма по творческо писане за младежи с нестандартна сексуална ориентация, озаглавена „Gay Writes”.
В продължение на месец организацията ще предоставя на български младежи между 13 и 23 години от ЛГБТИК+ общността безплатни възможности да развиват писателските си умения чрез поредица от срещи с ЛГБТИК+ автори от България, Великобритания, Нидерландия и САЩ под формата на работилници, дискусии, лекции и четения.
Програмата включва виртуални менторски срещи с писателите Алара Адилоу (Нидерландия), Гарард Конли (САЩ), Елизабет Чакрабарти (Великобритания) и Теймур Сумро (Великобритания).
присъствени работилници по творческо писане с Йордан Славейков, Николай Йорданов и Рене Карабаш, а също и литературно четене на стихотворения от Николай Атанасов и Николай Бойков.
Фондация „Елизабет Костова“ е учредена в българската столица на 24 май 2007 г. с мисия уж „да подкрепя българските писатели и българската литература“. През януари 2016 г. в щата Ню Йорк, САЩ, пък е регистрирана Elizabeth Kostova Foundation, Inc.
Самата Елизабет Костова е завършила Йейлския и Мичиганския университети. Първият й роман „Историкът“ е преведен на повече от 44 езика и е продаден в почти 5 милиона екземпляра в цял свят.
Иначе тя живее в Съединените щати, където е преподавала в Мичиганския университет, в магистърската програма по изящни изкуства на Университета в Северна Каролина (Уилмингтън) и в Колежа по изкуство и дизайн „Савана“ (Атланта). Член е на Университетския съвет на Американския университет в България, както и на съвета на издателството към Университета на Северна Каролина.
В случая изумява идеята българските писатели да бъдат така сегрегирани на ЛГБТИК+ и нормални творци. Не е ли обяздван Пегас еднакво от всички, та специално трябва да се правят обучения на ездачи с различна сексуална ориентация. И всичко това – подпомогнато от Столична община и нейната програма „Култура“?!
Няма да се изненадаме, ако скоро условие да получиш литературна награда ще е да си автор от „общността“.