Възможностите и потенциала на допълнителното обучение в НАОП „Николай Коперник“ - Варна
Автор: Деница Герчева
Народна астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" е една от забележителностите във Варна. От построяването си през 1968 г. сградата не е променяла предназначението си на научно-просветно учреждение, посветено на наблюдението и изучаването на небесните тела във Вселената.
Към наши дни НАОП "Николай Коперник" Варна е дом на младите таланти по астрономия, на техните преподаватели и хора, тясно свързани с природните науки. Изключително добрата техническа и материална база дават възможност както за технически, така и за практически обучения.
Двата монтирани телескопа са само част от оборудването на обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ , място, което с всяка година привлича все повече ученици към своите кръжоци. Повече за функцията на телескопите разказва Юри Георгиев, човекът, който поддържа телескопите, така важни за практическото и допълнително обучение на кръжочниците.
Учениците на обсерваторията традиционно постигат високи резултати във всички национални и международни олимпиади. Допълнителното обучение дава на учениците широка гама от познания, която те прилагат в училищното си образование и в ежедневието си. Интензивни подготовки протичат за олимпиадата в Китай, 8 са учениците, които ще представляват България, от които двама са от Варна – Миглена Меркулова и Светослав Арабов – ученици от МГ „д-р Петър Берон“ и дългогодишни кръжочници в народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“.
Времето, посветено на звездното небе пък им се отблагодарява в училище, където децата се чувстват по-уверени и по-подготвени от връстниците си в определени области. Преподавателите потвърждават това и казват, че обсерваторията категорично развива знанията и уменията на учениците, които гледат много по-просторно света около себе си и развиват качества, които им помагат в личностното развитие и в професионалното им ориентиране. А любовта към звездите идва от най-ранна детска възраст, казват учениците, които посвещават свободното си време на астрономията и са отдадени на по-различното обучение в света на необятния Космос.
Ръководителите на учениците са неотлъчно до тях, те са техни учители, напътстват ги, но са им и приятели, защото доверието в екипа е най-важното казват преподавателите, а състезанията било то и от олимпийски характер, трябва да се възприемат повече като приключение и път към създаването на спомени и най-вече нови приятелства. Не е нужно всеки от учениците ни да стане астроном, но е важно всеки да открие какво обича да прави, казват преподавателите, които поощряват възпитаниците си да се занимават с това, което истински обичат.
Aстрономията дава много по-различен поглед върху света и всеки докоснал се до тази наука, остава завинаги свързан с нея без значение дали избира да се развива професионално или не. Това сподели във Варна д-р Артур Кордон, Основател на клуб «Канопус» към варненската астрономическа обсерватория "Николай Коперник". Практиката е тази част от обучението, която превръща децата от ученици в истински изследователи на звездното небе.
В годините обсерваторията във Варна се радва на все по-голям интерес. Тези, които я напускат оставят след себе си трайна следа, която пък се продължава от онези, които за първи път прекрачват прага й. НАОП "Николай Коперник" – Варна се стреми въпреки предизвикателствата на времето и не винаги достатъчното финансиране да даде стабилна подготовка на учениците си и да им покаже, че възможностите са навсякъде, а ограниченията са само в собствените им съмнения.
Лекторите са неотлъчно до децата по време на тяхната подготовка без значение дали става въпрос за кръжоците или за представянето им на форуми от световно значение, какъвто е този в Китай. Ева Божурова е сред преподавателите, които посвещават живота си на учениците и на астрономическата обсерватория.
Ключова е 2023 г. за варненската обсерватория и планетариум.Годината минава под знака на три важни годишнини, сред които 55 години от откриването на астрономическия комплекс,60 години астрономия във Варна и 550 години от рождението на патрона й Николай Коперник. По повод тези значими събития във Варна пристигнаха хора от цялата страна, специалисти в областта на астрономията, любители и такива изкушени от астрономията, за да присъстват на валидирането на марки, свързани с годишнините.
По този начин варненската обсерватория показва ключовото си значение и авторитет в сферата на допълнителното образование, на природните науки и на начина, по който се обучават и развиват децата.
Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ - Варна на пръв поглед една малка сграда, стаена в морската градина на морската столица, а в същото време място, което сбъдва най-смелите мечти и е най-прекият път от Варна към Звездите.
Документалният филм на телевизия СКАТ за обсерваторията можете да видите ТУК.