- Д-р Михайлова, какво е влиянието на правилното хранене върху здравето на детските зъби? Кои храни са полезни и кои трябва да бъдат избягвани?
- Един от рисковите фактори за развитие на кариозен процес при децата е храната – вид, количество и чистота на прием. Храната трябва да е богата на витамини и минерали – плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти. Важно е да се избягват подсладени води, чайове, газирани напитки. Да не се консумират меки храни, които повишават плакообразуването.
- Защо е важно децата да пият вода за здравето на зъбките си?
- При раждането 75% от тялото на новороденото е вода и затова тя играе важна роля в протичането на редица физиологични процеси. Децата преминават през различни етапи от своето развитие – физически и емоционални, и обменните процеси протичат с по-бърза скорост. Растящият детски организъм се нуждае от много повече калории и вода за поддържането им.
Трябва да се приема вода през целия ден на малки порции вместо рядко и в големи количества. Много от родителите оставят водата на заден план и дават на децата си различни подсладени и газирани напитки и сокове, защото са по-примамливи и вкусни. Но те съдържат захари, които могат да предизвикат нарушения по зъбния емайл – ерозии и кариеси. Затова приемът на чиста вода се оказва изключително важен и полезен за подрастващите. Родителят трябва да се опита да създаде навик у детето за прием на вода и да му обясни защо е толкова важна.
- Има ли специални насоки за пиене на вода с оглед оралното здраве и хигиената в различните възрасти на децата – бебета, малки деца, по-големи деца?
- Важно е след пробива на първите зъбки, с оглед на тяхното здраве, всяко хранене да завършва с прием на една лъжичка вода, за да може устната кухина да се облее и да се отстранят хранителните остатъци и захарите. Това ще помогне да се намали киселинността.
Не е необходимо да добавяме захар във водата на детето, за да я направим по-примамлива. Точно в тази възраст започва развитието на т. нар. „кариес на ранното детство“ – появата на тебеширени бели петна по зъбите, свързани с неправилни поведенчески реакции при храненето и устната хигиена.
В периода от 2 до 3-годишна възраст децата трябва да приемат от 1 до 4 чаши вода дневно, а 4-5-годишните – от 1,5 до 5 чаши вода. Ако малкото отказва прием на вода родителят, не трябва да се притеснява, защото детският организъм е перфектна система с изключително фини контролни механизми.
Ако детето е болно, с висока температура, диария, повръщане, приемът на вода е от особено значение. Също така при активна игра децата може да изпитват нужда от вода, но улисани в забавлението, може да забравят да споделят, че са жадни. Пиенето на чиста вода в почивките хидратира и не ги превъзбужда – нещо, което соковете причиняват.
Приемът на по-голямо количество вода в детската възраст води до повишаване на слюнчения ток съответно и до по-добрата му отмиваща способност. Това е от съществено значение при поддържането на устната хигиена в тази усложнена обстановка.
- Има ли специални случаи или условия, при които пиенето на вода е още по-важно за здравето на детските зъбки?
- Лекарствените средства могат да причинят различни оцветявания или петна по емайла на детските зъби. Сиропите, антибиотиците, пластилите за смучене, предписани на децата, са подсладени. Бактериите използват захари от тях и образуват киселини, които рушат емайла. Други лекарства пък понижават производството на слюнка и повишават натрупването на плака по емайловите повърхности. Така зъбите пожълтяват.
Инхалационните разтвори предизвикват изтъняване на емайла, през който дентинът прозира все по-забележимо. Във всички тези случаи се препоръчва приемът да става с повече вода, която отмива вредните захари и стимулира слюноотделянето, което е естествената защита срещу кариеса. Водата действа на устната кухина и е естествен защитник на зъбите. Ето защо не трябва да допускаме лекарствата да развалят красотата на детската усмивка.
Особено важен е приемът на вода, когато детето носи ортодонтски апарати и брекети. То би трябвало да почиства зъбите си веднага след всяко хранене. Обикновено в ежедневието децата нямат тази възможност и онова, което трябва да направят, е да изплакнат устата си с вода. Брекетите са допълнителни ретенционни места в устата, по които се закача храна. Ако тя не се отстрани, това води до повишена киселинност на средата и благоприятства развитието на кариеса.
- Какво е важно при избора на вода за децата и защо изворната е препоръчителна за тях? Как да разпознаем коя вода е подходяща за най-малките?
- Водата, която приемат най-малките, трябва да бъде натурална и чиста с ниска минерализация и мек вкус. Такива качества притежава изворната вода. Тя се отличава от минералната с постоянния си състав, ниска минерализация, уникален баланс на минералите, които придават изключителна лекота и нежност на вкуса. Има ниско съдържание на флуорид, ниско съдържание на натрий, постоянно и леко алкално pH 7. 7.
Изворната вода се добива от определени и защитени подземни източници и не се обработва при бутилирането. Тя е природно чиста. За здравето на бебетата и малките деца Българската педиатрична асоциация препоръчва прием на DEVIN Изворна не само заради балансирания състав, но и заради постоянния контрол на нейната чистота.
Д-р Ирина Михайлова е лекар, специалист по детска дентална медицина в клиники „ЕО Дент“. Започва обучението си по стоматология във Франция. През 2005 г. завършва Факултета по дентална медицина на Медицинския университет – София. През 2022 год. придобива специалност „Детска дентална медицина“ към МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна. Преминала е множество теоретични и практически курсове за следдипломна квалификация в България, Белгия, Австрия, Сърбия и др. Прилага иновативни методи и подходи за превенция и лечение на кариес в ранното детство.