Отговорите може да научите от лекция за Деня на Черно море в бургаския етнографски музей
Автор: Десант
Черно море е едно от най-забележителните изолирани морета в света. То се намира на границата на два континента – Европа и Азия. По бреговете му са разположени шест държави и живеят над 16 милиона души.
За всички тези хора морето е част от дома им, а никой не желае да гледа как домът му се замърсява, как брегът от дюни и плажове се превръща в бетонна джунгла и как се унищожават природните забележителности.
Всички ние искаме море с чисти води и много обитатели, красиви плажове и спокойствие на тях. Затова на 31 октомври 1996 г. правителствата на черноморските държави подписват Стратегически план за действие за възстановяване и защита на Черно море. Този ден е обявен за Международен ден на Черно море.
По този повод и този вторник (31 октомври) в Етнографския музей на ул. „Славянска“ № 69 в Бургас от 17:30 ч. ще бъде изнесена лекция от музейно-образователната програма на Регионален исторически музей Бургас „Опознай Бургас и Бургаския край“.
Тя ще запознае посетителите с любопитни факти за нашето Черно море и неговите обитатели. Присъстващите ще научат основните му характеристики, като по-слаба соленост, наличие на слой от сероводород, който е лишен от живот и др, и как тези особености са се отразили на неговите обитатели. И заедно с музейните специалисти ще си отговорят на въпроса дали в нашето море се срещат отровни риби, колко е „опасна“ черноморската акула, защо калканът е плосък, а морската лястовица риба ли е или птица.
Таксата за посещение за възрастен е 5 лв., за учащи и пенсионери - 3 лв.