По време на демонстрацията поети ще пишат стихове „С перо и лист хартия край казана за ракия“
Автор: Десант
Регионален исторически музей – Бургас продължава представянето на българското нематериално културно наследство. След успешната програма на музея, свързана с етнокухнята и приготвяне на автентични традиционни ястия, сега екипът на културната институция има намерение да направи демонстрация на приготвянето на един от най-ценните продукти за българина – гроздовата ракия.
Тази напитка е легендарно произведение на българското семейство. Буди любопитство фактът, че тя е използвана основно за лечение и разтоварване на организма основно след тежък физически труд, а употребата й с цел пълно опиянение е не толкова масово явление, поне за по-стари времена.
Консумацията на ракия сред българите е факт, документиран още от края на XIV в. в известие от турския пълководец Лала Шахин. Днес някои учени смятат, че това сведение е късен фалшификат, но други не приемат това твърдение.
Преди няколко години прочутият български археолог проф. Константин Тотев откри в царската цитадела Трапезица фрагмент от керамичен съд с надпис, според който собственикът е пил „ракиня“. В Западна Европа по това време дестилираният алкохол се е продавал основно в аптеките като лекарство. В някои от немските градове обаче бил забранен, понеже мъжете много обичали да се лекуват прекомерно с него.
Демонстрацията на технологичния процес за варене на ракия ще бъде представена в двора на Етнографската експозиция в Бургас на 10 ноември от 11 ч. Ще бъде използван домашен ракиен казан.
„Все пак, поради твърде особените особености на българското законодателство, няма да бъдат варени джибри, понеже в такъв случай попадаме под ударите на закона и рискуваме сериозна глоба, въпреки че цялото събитие е с цел демонстрация, не е с цел изваряване и консумация или продажба на продукта“ – поясняват музейните специалисти.
Успоредно с демонстрацията, ще бъдат представени известни и не толкова известни факти за ракията.
Екипът на музея кани да се присъединят към събитието и представителите на обществото на бургаските поети, като се включат с написване на стихотворение в импровизиран блиц конкурс „С перо и лист хартия край казана за ракия“.
Създадените на място творби ще бъдат издадени от РИМ – Бургас в специална книжка.
Бургаските етнографи възнамеряват тази сбирка да стане ежегодна и да се утвърди като стимул за вдъхновена поезия всяка есен в двора на музея.
По време на работата на поетите от РИМ – Бургас ще осигурят ракия, кафе и мезе за стихоплетците.