На всички любители на суши е известно, че парливото уасаби прочиства синусите. Но тази японска подправка оказва и друго благотворно влияние на човешкия организъм, особено върху паметта и когнитивните способности.
Учени от университета в Тохоку са публикували в Nutrients резултатите от своята работа, в която са установили, че уасабито подобрява кратковременната и дългосрочната памет, а също така засилва асоциативната памет в мозъка на хората между 60 и 80 години.
Те са провели рандомизирано изследване сред 72 възрастни участници в течение на 12 седмици. Всеки ден специалистите са давали на половината от учасниците в експеримента по 100 мг екстакт от уасаби, а на свой ред, контролната група е получавала по таблетка циклодекстрин (вид олигозахарид).
Отбелязва се, че в уасабито е съдържало около 0,8 мг 6-метилсулфинилгексил изотиоционат (6-MSITC) — активна съставка, играеща ключова роля в подобряването на паметта.
Участниците са минали през различни когнитивни тестове преди и след изпитателния период, чиито резултати нагледно са демонстрирали, че употребата на таблетки с уасаби подобряват паметта. Те успешно се справили с асоциативните тестове, при което е трябвало, например, да се съотнесе име с дадено лице.
Според специалистите, 6-MSITC оказва въздейстие върху хипокампуса – тази област от човешкия мозък, която отговаря за паметта.
Изследеователите се надяват вбъдеще да разберат как този биоактивен компонент влияе на тази област на молекулярно ниво.