В България местата, където звездното нощно небе може да се наблюдава без влияние на светлинен шум, стават все по-малко, коментират от варненската обсерватория „Николай Коперник“
Автор: Десант
В човешкото съзнание, думата „светлина“, най-често предизвиква асоциации за нещо добро. Противостояща на мрака, тя се явява силата, която разпръсква страховете и радва очите с красотата си. Но може ли светлината да играе отрицателната роля в този сблъсък? Може би изненадващо, но отговорът все пак е „да“.
Светлинното замърсяване е феномен, който се развива през ХХ век, като оставя своя отпечатк върху живота на хората, макар и невидим. Така нареченият „светлинен шум“ е страничен ефект на индустриалнатацивилизация. Неговите източници включват външното и вътрешното осветление на сградите, светлинната реклама, уличното осветление и осветените спортни обекти. С какво точно светлината през нощта, оказва отрицателно влияние? Ще чуем отговорите на това питане от различни специалисти.
Първото ни посещение е във варненската обсерватория „Николай Коперник“. В България местата, където звездното нощно небе може да се наблюдава без влияние на светлинен шум, стават все по-малко, обяснява директорът на обсерваторията Свежина Димитрова.
В национален мащаб, по светлинно замърсяване, особено през лятото, Варна вече отстъпва само на София. Факт, който е изключително тъжен за астрономите и за любителите на наблюденията на небето през нощта. Защото точно през лятото могат да се наблюдават някои от най-красивите явления.
Светлинното замърсяване обаче, създава проблеми не само за астрономите и за любителите на нощното небе.Вероятно за мнозина ще прозвучи странно, но то оказва, невидимо влияние върху животните и върху хората. В съвременната наука ролята на астрофотографите придобива все по-голямо значение. Изкуството им освен наслада за окото, има и изключителна стойност за науните среди, свързани с проучването на необятния космос.
С какво светлинното замърсяване възпрепядства работата на астрофотографите споделя Никоа Антонов, които посвещава времето си в изследване на вселената и нейните явления. Астрофотографията изисква търпение и известно проучване. За да се постигнат най-добри резултати, трябва да се намери идеалната комбинация от време, местоположение, час и дата. Звездите, и в частност красивия Млечен път например, е трудно да бъдат видяни на места със светлинно замърсяване.
Снимките на астрофотографите са полезни за научната общност заради начина на представяне на астрономията под друг ъгъл, различен от конвеционалния. В изложба във Варна, посветена на Космоса, астрофотографите поставиха актент върху „дълбокото небе“. В астрофотографията това са обектите, които се намират извън слънчевата система. Те са на разстояние от хиляди до милиони и дори милиарди светлинни години разстояние от нас. Едни от най-впечатляващите структури на дълбокото небе са мъглявините.
Астрофотографията в голямата си степен, е хоби, но в хората, които го упражняват, впроцеса на снимането си, увеличават собствените си познания в областта до такова ниво, че често са в помощ на научната общност, помагайки в наблюденията и практиката им. Големите научни постижения в астрономията започват с малките крачки в общинските и държавни научните институции, които разиват запленените от космоса в най-ранна възраст.
Пример затова е варненската обсерватория „Николай Коперник“, която още със създаването си изгражда хора, посветили живота си на звездното небе. Част от тези хора е световно рпизнатият д-р Артур Кордон, българинът с американско гражданствто и основател на астроклуб „Канопус”.
Артур Кордон е международно признат експерт в прилагането на изкуствен интелект в индустрията. Един от пионерите в тази област – той прехвърля мостове между чисто научните идеи на изкуствения интелект и нуждите на практиката. Във връзка с това астрономията е много благодатно място, където изкуствения интелект може да бъде приложен, развит и подпомагащ работата на специалистите.
Д-р Артур Кордон от първо лице наблюдава работата и постиженията на младите астрономи от наоп Николай коперник Варна и споделя впечатленията си от резултатите, които дават възпитаниците на институцията, който с всяка година показват изключително ниво на професионализъм.
Астрономията привлича човека още от зората на своята еволюцията, когато хората са проявявали особено любопитство към Вселената. И ако в началото това любопитство се е изразявало във възхищение и обожествяване на астрономическите явления съпътстващи ежедневието, то в наши дни астрономията е призвана да даде отговор на такива фундаментални въпроси като произхода на Вселената, на времето и пространството, на нашата Галактика, на нашата Слънчева система, на планетата Земя, както и дали съществува интелигентен живот извън нейните предели.
Обществото и особено младите хора са дълбоко заинтригувани от възможността да се почувстват част от този процес на непрестанни открития. Това движи прогреса напред, това движи научната общност в световен мащаб, това кара децата от най-ранна възраст да вдигнат глава нагоре и да мечтаят. А тези от тях, които имат късмета да са родени в морската ни столица са облагодетелствени да гледат директно от Варна – към Звездите.
Повече по темата можете да научите от документалната поредица на телевизия СКАТТУК