Тя дойде по нашите ширини в 5,27 ч. на 22 декември
Автор: Десант
В 5,27 ч. тази сутрин настъпи астрономическата зима.
На 22 декември се състои т.нар. Зимно слънцестоене. Това е най-късият ден в годината и официалният първи ден на зимата в Северното полукълбо, тъй като в ранните сутрешни часове северната част на Земята ще е най-отдалечена от Слънцето. То изгрява в 7,53 ч. и залязва в 16,55 ч. Дните между 20 и 24 декември са с продължителност 9 часа и 2 минути.
Зимното слънцестоене бележи началото на сезона на Козирога, който се смята за символ на упорита работа и дисциплина.
Тази година зимата, както и останалите сезони, официално започва по-късно поради това, че 2023 г. предхожда високосна година.
Пролетта през 2024 г. ще настъпи на 20 март в 5,06 ч. българско време.
Много древни цивилизации свързвали зимното слънцестоене с обновление, прераждане и надежда. Фактът, че дните започват да се удължават след този момент, се тълкува като символ на светлината и живота в средата на зимния мрак.
Празненствата по време на зимното слънцестоене датират от древни времена. В много древни култури зимното слънцестоене се е смятало за време на опасност и уязвимост, тъй като Слънцето е било най-слабо. Тези култури често провеждали ритуали и церемонии, за да отблъснат злите духове и да привлекат щастието. В езотеричен смисъл слънцестоенето е свързано с мистичното постигане на безсмъртие.
В скандинавската митология, отбелязвали зимното слънцестоене с фестивала Юл. На този празник древните норвежци отбелязвали възраждането на светлината и постепенното завръщане на Слънцето след дългия мрак на зимата.
По време на Юл са провеждали поредица от традиции и ритуали, чрез които отпразнували обновяването на живота и пристигането на светлината. Някои от тях включвали палене на огньове, за да се предпазят от зли духове, декориране на дървета с плодове и свещи, размяна на подаръци и провеждане на големи празненства.
Един от основните елементи на празненствата на Юл е елхата, украсена със светлини и орнаменти. Това дърво символизирало връзката между земния и духовния свят и се смятало, че привлича доброжелателни духове в домовете.
В българската традиция Зимното слънцестоене се отбелязва от празника Игнажден. Той символизира раждането на новото слънце. Това е ден за пророкуване за късмета и плодородието през следващата година.