Те не са съгласни с начина, по който са взети решенията за касиране на избора за наследник на дядо Йоаникий и за приемане на нова наредба за избирането на владиците
Автор: Десант
Епархийските избиратели, свещенството и миряни от Сливенската епархия изпратиха протестно писмо до Светия синод по повод решенията на синодалните старци от 24 февруари, които по думите им: „будят недоумение във всички нас и ни карат да изразим категоричното си несъгласие с начина, по който те са взети“.
Те настояват да получат оттовори на следните въпроси:
„Защо Светия синод не утвърди новоизбрания от епархийските избиратели Сливенски Епархийски съвет, проведен на 09.10.2022 г. , като отново поради жалба без обяснение и доводи се наложи приснопаметният митрополит Йоаникий да ръководи поверената му Eпархия със стария Eпархийски съвет одобрен през 2018 г. ?
Защо в навечерието на окончателния избор за нов Сливенски митрополит се налага касиране, въз основа на тайни жалби и доклади, без публично оповестяване, когато самия избор е преминал канонично, редовно, прозрачно / предаван директно по официалния сайт на Светия синод на Българската православна църква – Българска патриаршия /, прилежно подписан и лично подпечатан от Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан?
– Приетото „Предложение на Синодална наредба относно избирането на епархийски митрополити” , навежда на мисълта за пристрастия , лични преценки, отмяна и погазване на института на епархийските избиратели сравнявани от Вас с ” народна тълпа ” . Това означава ли, че резултата се е разминал с очакванията Ви и се търси начин да се достигне до желан резултат , чрез груби, субективни нарушения на Устава, като се стига до сриване на авторитета и дискредитиране на Българската православна църква пред вярващите християни и българската общественост? По този начин Вие не признавате правото на избор , т.е отричате свободната воля на човека , защото не е според очакванията и волята на Светия Синод.
Това също така не означава ли, че Светия синод не признава собственото си решение за вписване на тези епископи в листата на достоизбираеми , т.е не намира за достойни тези , които вече веднъж е обявила за такива? Това би предизвикало голяма съблазън у народа Божий , защото така Светия синод би създал съмнения за репутацията и доброто име на тези епископи , без обаче да са посочени причини и доказателства за това (срв. пр. 6 на II Вселенски събор) .
Защо се отнема правото на избор точно на Сливенските избиратели (клир и миряни) с приемането на Синодална наредба – (вх. Номер 120 ) от 24.02.24 г.?“.
Миряните и свещениците настояват Светия синод да преразгледа своите решения и Синодална наредба, като вземе и в предвид мнението на адв. Иван Минев – участник в Шестия Църковно – народен събор на БПЦ 2008 г. и проф. д-р Дилян Николчев – преподавател по канонично право в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.
В свой коментар адвокат Иван Минев припомня на гласувалите осем митрополита, че Уставът на БПЦ-БП е приет от VІ Църковно-народен събоп на 11 октомври 2008 г. и има своето законно основание в чл. 10 ал.2 от Закона за вероизповеданията и затова по силата на Закона за нормативните актове той е подзаконов нормативен акт.
„БПЦ-БП е отделена от държавата, но тя е подчинена на установения в Конституцията правов ред. Именно и затова и в изпълнение на закона, БПЦ-БП на законно проведен Църковно народен събор е приела своя УСТАВ, който може да бъде променян, отменян единствено и само от Църковно народен събор. Светият синод не е носител на правото на компетентност да отменя или променя негови разпоредби. Ето защо трябва да се направи извода, че Св. синод необяснимо, грубо и в нарушение е постановил ЕДНО НИЩОЖНО РЕШЕНИЕ, което не може да породи никакви правни последици“ - пояснява юристът.
Проф. д-р Дилян Николчев също е категоричен, че с въпросния проект за забрана за участие на миряни и клирици при избирането на митрополит се нарушава грубо устава на БПЦ, тъй като изборът им се регламентира от Устава на БПЦ-БП, а същия може да бъде отменен, допълнен, изменен единствено от Църковен събор, дори една запетайка не може да бъде променена без санкция от ЦС.
„Не е работа на Св. синод да взима такива решения, които откровенно нарушават и Устава, и каноните и специализирания в областта на вероизповеданията Закон за вероизповеданията“ - коментира експертът.