Изследването е представено в Environmental Science and Technology Letters
Автор: Десант
Специалисти твърдят в информация за ново изследване, представено в Environmental Science and Technology Letters, че кипването на водопроводна вода преди употребата й позволява да се отделят до 90% от вредната микропластмаса.
Те са съсредоточили вниманието си върху приложими в домашни условия практически методи, позволяващи да се отделят пластмасовите частици от питейната вода. Учените се интересували най-вече дали е възможно завирането на водата да я избави от това замърсяване.
Те провели серия от тестове с различни образци вода с различна твърдост, в която присъствали най-разпространените видове микропластмаса. След петминутно кипене и последвало охлаждане изследователите установили съществено намаляване на количеството микропластмасови частици.
Те обясняват това с факта, че при висока температура калциевият карбонат във водата се втвърдява, образувайки налеп (котлен камък), като свързва пластмасовите частици.
Затова са категорични, че използването на този метод в съчетание с обичайните филтри за отстраняване на утайки ще позволи лесно да се избавим в домашни условия от потенциално вредните микрочастици.