Скандална нелоялна практика на туроператор разкри основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“


Скандална нелоялна практика на туроператор разкри основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“
Снимката е илюстративна
02 Май 2024, Четвъртък


Става въпрос за туроператор, който е включил в офертата си за организирано туристическо пътуване бонус пакет „Максимална сигурност“ в случай на смърт на пътуващия

Автор: Десант

За пример на нелоялна търговска практика съобщи в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова. Става въпрос за туроператор, който е включил в офертата си за организирано туристическо пътуване бонус пакет „Максимална сигурност“ в случай на смърт на пътуващия.

Съгласно Закона за задълженията и договорите при двустранните договори, ако задължението на едната страна се погаси поради невъзможност за изпълнение, договорът се разваля по право.

В случая и за двете страни има обективна невъзможност – нито мъртвият може да плаща, нито туроператорът може да предостави туристическа услуга на мъртвец. Следователно, и да не е налице „бонус пакетът“, в тази хипотеза туроператорът ще бъде длъжен да възстанови заплатената сума на наследниците на починалия. 

„Ако потребителят не знае, че разполага с такова право по закон, това твърдение може да стане причина да си купи точно този пакет заради точно тази уговорка“, коментира експертът.

Руменова посочи и че в актуалните общи условия на туроператори има редица несправедливи уговорки, които представляват и нарушение на действащото потребителско законодателство, включително на европейски директиви, сред които и тази за неравноправните клаузи в потребителските договори.

Тя даде примери с клаузи, с които туроператорите си запазват правото да променят датата и часа на заминаване; при включени самолетни полети да потвърдят часа на отпътуване от 5 до 7 дни преди началото на пътуването; да връчат окончателната програма в деня на заминаването, без да се предвижда официално туристите да могат да се откажат от договора на основанието на тези промени и да получат парите си обратно.

Същевременно, при отказ от пътуването по желание на потребителя, той дължи до 100% от таксата като неустойка.

В студиото на „България сутрин“ експертът коментира и куриозния случай, при който мъж, поръчал през интернет сешоар, е получил буркан с марихуана.

„Като се абстрахираме от криминалния аспект и от куриозния привкус на казуса, трябва да кажем, че при сгрешени от търговеца поръчки, потребителят има право да предяви рекламация и следва да си получи обратно всички пари, включително и за куриерските разходи“.

Друг вариант за уреждането на спора е търговецът за своя сметка да изпрати повторно реално поръчаната от клиента му стока.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки