Най-запалените по науката ще могат не само да присъстват, но и да вземат участие в експерименти, които вдъхновяват и образоват
Автор: Десант
В предстоящата Европейска нощ на музеите, посетителите на Националния политехнически музей (НПТМ) в София ще имат възможността да разгледат две нови изложби - „310 години пишеща машина" (визуална история) и „Полифония и техника. Динамичен диалог“.
В първата тематична експозиция са представени близо 40 експоната от музейната колекция. Сбирката от пишещи машини на НПТМ е най-богатата и разнообразна в България. Тя наброява повече от 120 единици и образци от различни видове, произведени в различни държави и през различни години.
Гостите ще могат отблизо да се запознаят с моделите The Smith Premier Typewriter №10, Corona 3, Blickensderfer 8, Royal Bar-Lock №10, Eltec (Maritsa 30), Хеброс 1300Ф, Monarch Visible №2 и др. Показани са и голям брой визуални и рекламни материали, свързани с пишещите приспособления.
Любителите на съвременната живопис, а и не само те, ще се зарадват на самостоятелната изложба „Полифония и техника. Динамичен диалог“ на колоритния български художник Вили Николов. Неговите картини са високо оценени от множество световни личности, сред които крал Хуан Карлос I, бившия испански министър-председател Хосе Мария Аснар, както и от първия китайски писател с Нобелова награда за литература - Мо Йен.
Вили Николов споделя, че от дете се въодушевява „от опушените стари снимки, черно-бели енциклопедии, където с графики и гравюри са изобразени изобретенията на човешкия гений през вековете“. В изложените живописни платна „оживяват“ чудновати машини, старинни красиви грамофони, ретро автомобили и велосипеди.
„Експозицията на Националния политехнически музей допълнително ме вдъхнови. Тук имах възможността на живо и отблизо да видя някои от изобретенията през последните столетия“, допълва художникът.
Най-запалените по науката ще могат не само да присъстват, но и да вземат участие в експерименти, които вдъхновяват и образоват. Те ще стартират в 18:00 ч. и в 20:00 ч. . Входът за демонстрациите „Физика в действие“ е на стойност от 10 лв.
На 18 май музеят ще е със свободен вход от 18:00 ч. до 22:30 ч., а приемът на зрители ще бъде преустановен в 22:00 ч.