Тази година има участници от различни региони на Русия, Казахстан, Киргизстан, Армения, България, Полша, Израел, Канада, Украйна, Беларус, Тунис, Хърватия, Узбекистан и САЩ
Автор: Десант
Тържественото откриване на VII международен литературно-музикален конкурс — фестивал „Славянское слово“ тази година ще е на 14 юни в Бургас.
Съорганизатори на събитието са Международният съюз на писателите „Св.св. Кирил и Методий“, Международната литературна общност „Чернильница“ и Община Бургас, с подкрепата на продуцентския център „Арт-Ел„ и Културен център „Морско казино“.
Международният литературен конкурс „Славянское слово“ се провежда ежегодно в търсене на нови талантливи автори, които могат да допринесат за развитието на славянската литература. Друга негова цел е да се привлече вниманието на читателите към тяхното творчество.
По данни на Организационния комитет, за участие във фестивала са постъпили 130 заявки за номинации в многобройните консурсни категории – поезия, проза, детска литература, фантастика и пр., от различни региони на Русия, Казахстан, Киргизстан, Армения, България, Полша, Израел, Канада, Украйна, Беларус, Тунис, Хърватия, Узбекистан и САЩ.
Финалистите в конкурса и лауреатите на премиите се опречелят чрез гласуване на професионално жури, съставено от известни литератори, литературоведи, критици и представители на други творчески професии от различни страни. Председател на журито е проф. Ивайло Петров от България.
Девизът на тазгодишното, седмо по ред, издание на „Славянское слово“, е крилатата фраза на Марк Твен: „Добротата е това, което може да чуе глухият и да види слепият“.
По време на откриването на фестивала на 14 юни костюмирано историческо шоу ще представи „Славянските традиции“ и ще бъде представен видеофилм за ролята на България за утвърждаването на славянската култура.
Ще бъдат наградени и финалистите в някои от номинациите. А в музикалната пауза ще чуем именитата българска поетеса с китара Татяна Йотова. Изпълнения на български автори и музиканти ще предложи „Литературният калейдоскоп“.
Ще бъдат представени книги и алманаси, сред които и изданието „Записките на интроверта“, посветено на долмените и светилищата в България.
На следващия ден, 15 юни, музикално-поетичният празник ще продължи на остров Света Анастатия с поетични четения и музикални изпълнения на участниците.
Тържественият финал на фестивала ще е през септември в Москва.