На 9 юни в общината ще се проведе референдум по въпроса
Автор: Десант
Деца и младежи от община Божурище казаха „не“ на златодобива в региона, засаждайки близо 400 дръвчета черен бор в местността Златуша. Акцията по залесяването премина под мотото „Искаме природа и чист въздух, а не мини и отрова“.
Събитието беше организирано от клуба по джудо, самбо, сумо, таекуондо и футбол в град Божурище. Целта му бе да покаже исканията на жителите в околността за чист въздух и чиста природа и тяхното желание да се противопоставят на инвеститорските намерения за златодобив в района.
„Много доброволци и активни граждани, спортисти, засадихме фиданки бял бор в част от проучвателната площ Златуша, където има апетити да се случи някой ден мина за добив на злато и други метални полезни изкопаеми. С това начинание мирно, но категорично заявяваме, че не желаем мини на територията на нашата община“, категорична е една от организаторките на акцията по залесяването Горица Кръстанова.
„Заедно ще успеем да се преборим общината ни да остане такава, каквато е - чиста, с прекрасна природа и непокътната от подобни намерения за извличане на полезни изкопаеми, злато и производни“, заяви по време на акцията кметът на Божурище Георги Димов, който също взе участие при засаждането на борчетата.
С поредица от събития жителите на община Божурище искат да дадат гласност и за организирания референдум в общината, който ще даде възможност гражданите й да се противопоставят на плановете на златодобив. Той ще се проведе заедно с парламентарните избори и вота за европарламента на 9 юни.
До организирането му се стигна, след като златодобивна компания получи разрешение за проучвателни сондажи и търсене на метални полезни изкопаеми на площ от 194,3 кв. км до София.
Така компанията би регистрирала търговско откритие и би имала право на концесия и разкриване на 12 работни площадки/рудника/мини, 3 от които са приоритетни, а 2 от тях се намират на територията на Община Божурище.
Засегнатите от този проект общини са: Божурище, Столична община/район „Банкя“, Сливница, Брезник, Перник, Драгоман, Костинброд, както и цяла София.
За краткия срок от да месеца бяха сформирани местни сдружения, инициативни комитети, които съвместно с активни граждани, местна власт и бизнес работят денонощно по предотвратяването на тази екологична и здравна катастрофа, която е надвиснала над всички ни.
На територията на Община Божурище бяха проведени серия от информационни срещи, които запознаха местното население с трайните и необратими последици върху тяхното здраве и това на поколенията след тях.